Tropikal Meyvecilik Nedir ? Masraflı Bir İş midir ?


0

Tropikal Meyvecilik Masraflı Bir İş mi ?

durian_57de6cd776048

Alanya’da sera yapmaya pek gerek kalmıyor.Buna rağmen insanlar sera yapmaya devam ediyorlar.Bunun tek ve en büyük sebebi verimi arttırmaktır yani ticaridir.Sera yapıldığı zaman muzdan alınan verim %200 artar.

Bölgemiz tropikal bitki ve meyvelerin yetişmesine son derece uygun.Mango; muz ve avokadonun yetiştiği yerde rahatlıkla yetişebilir.Mesela, ananasın yetiştirilmesi çok basittir.Su istemez, İlaç istemez.Yani masrafsızdır.Akdeniz bölgesinde yetiştiricilik hem dışar da  hem de serada yapılabiliyor.Ayrıca seralarda ısıtma enerjisine ihtiyaçta fazla olmuyor.Bütün bunlar maliyeti düşürürken kazancı artırıyor.

Tropikal Meyve Adaptasyonunda Yaşanan Problemler Neler ?

Ülkemizin bazı bölgelerinde tropikal meyve yetiştiriciliği imkanı veren alanlar mevcut.Tropikal meyvelerin yetiştiriciliğinde en kritik nokta düşük sıcaklıklardır.Zira bu meyvelerin büyük kısmında 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda büyüme durur ve sıfırın altındaki sıcaklıklarda bitki ölebilir.

54536cc7f97adb094c65f9a2

Diğer bir problem de tozlanmayı sağlayan böceklerin Türkiye’de bulunmamasıdır.Mesela, pitayada tozlanma , bu bitkiye ait çiçeklerin nektarı ile beslenen bazı yarasa türleri ve güveler tarafından gerçekleştiriliyor.Bu yarasa ve güvelerin Türkiye’de olmaması meyvede tozlanmayı ve buna bağlı olarak meyve tutumunu olumsuz etkiliyor.

 

 

Ülkemizin her kısmı Tropikal meyve yetiştiriciliği için uygun olmasa da bazı bölgeleri oldukça verimli ve uygundur.Bu yüzden bu sektörde olan insanlar oldukça kazanç elde etmektedir.Yalnız sizlere tavsiyemiz sera işi ek iş değil tek iş olmalıdır.Bunun bilincinde olduktan sonra her şey dilediğiniz gibi olacaktır.

Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir