NORMALE BAKIŞIMIZI ETKİLEYEN GERÇEK


6

“Sybil”, eminim çoğumuzun duymadığı bir kitap. Flora Rheta Schreıber tarafından yazılan bu kitap, yaşanmış bir hikayeyi anlattığı için eminim dikkatinizi çekecektir. Kitap 17 kişiliği olan bir kadını anlatıyor. Evet yanlış okumadınız, Sybil Isabel Dorsett tam 17 kişiliğe sahip. Yazar, Sybil’i bizzat yakından tanıdığı için kitapta çok fazla detay bulunuyor.

Şizofren bir anne ve ilgisiz bir babanın çok kişilikli kızı olan Sybil; bebeklikten itibaren aile içinde yaşadığı olumsuz durumlardan, şiddetten, yanlış tutum ve davranışlardan etkilenerek büyümüş bir kız. Yaşadığı her korkuyu atlatabilmek ve kendini savunabilmek için farklı bir karaktere bürünmüş. Kitapta Sybil’in, psikoloğu doktor Wilbur’la olan terapilerine yer veriliyor. Doktor Wilbur, Sybil’in hastalığı ne, kaç kişiliğe sahip, bu kişilikler hangi durumlara karşı oluştu gibi sorulara yanıt arıyor.

Bir sabah uyanıyorsunuz ve hiç bilmediğiniz bir otel odasında, daha önce hiç görmediğiniz kıyafetler içerisindesiniz. Adınıza, dün gece ne yaptığınıza, olduğunuz yere nasıl geldiğinize dair hiçbir fikriniz yok. Otelin lobisine indiğinizde size farklı bir isimle sesleniyorlar. Ne hissederdiniz? Korkunç değil mi? İşte Sybil bunu sürekli yaşıyor. Bazen bir anda kendini hiç bilmediği bir şehirde buluyor, bazen dolabında kendi almadığına emin olduğu kıyafetler buluyor.

Bazı günler sizinde kendinizle çeliştiğiniz, iç sesinizle çatıştığınız oluyordur mutlaka. Ama bir bedeni yöneten 17 iç ses olduğunu düşünün. Her biri farklı dış görünüşe, farklı zevklere, farklı yaşlara hatta farklı cinsiyetlere sahip. Ancak farklı hikayeleri olsada hepsi aynı sorunla baş etmek için ortaya çıkıyor. Tabi ki şizofren anne.

“Ah, annem, her zaman benim kötü bir kız olduğumu söylerdi. Kötü olarak ne yaptığımı hiçbir zaman bilemiyordum. Beni tutar, sarsardı. Ne yaptığımı sorardım. Bağırır, ‘Ne yaptığını pekala biliyorsun, küçük hanım’, derdi. ama bilmiyordum. Şimdi de bilmiyorum.”

Sybil’in annesinin normal olmayışından, babasının ilgisizliğinden kaynaklanan sorunlardan, kişiliklerinin ne zaman ve neden ortaya çıktığından ve doktor Wilbur’la olan tedaviden bahseden bu kitap 504 sayfadan oluşuyor.

“Baba!” Sybil sözcüklerini tartmak için biraz durakladı; sonra çok kısa bir süre önce kazandığı saldırganlık havasına sürüklenerek konuya daldı:”Ben keman istediğim zaman sen bana gitar aldın. O zamanlar bir boşluk içerisinde çalışmış olduğunu şimdi anlayamıyor musun? Hiçbir zaman benimle gerçekten bir ilişki kurmamış olduğunun hala farkında değil misin?”

“Peki neden okumalıyım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Çoklu kişilik hastalığının tarihteki en çok kişilik bölünmesi yaşayan kişiyi anlatması, doktorun terapide kullandığı teknikler gibi detaylar benim çok dikkatimi çekti. Aslında önce filmini izleyip daha sonra kitabını okudum. Hem filmi hep kitabı tavsiye ederim. Umarım beğenirsiniz, keyifli okumalar.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

6
Bilge Doğan