F-35 Savaş Uçağı

F-35 Savaş Uçağı

F-35 Lightning II Yapım Süreci

F-35 havacılık tarihinin en zorlu projelerinden birisidir. Nedenini proje gelişim aşamaları ile birlikte anlatalım. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından soğuk savaş dönemi bitmiştir. Soğuk savaş döneminde askeri savunma ve teknolojilerine milyar dolarlar harcanmaktaydı. Soğuk savaşın bitişi ile Amerika Birleşik Devletleri artık askeri alanda ekonomik düzenlemeye ve harcamalardan kaçınmaya başlamıştır. Örnek verecek olursak o dönem üretilen F-22 Raptor savaş uçağının 500 adet üretilmesi hedeflenmesine rağmen ekonomik durumlardan kaçınmak için 180 civarı üretilmiştir. O dönem hava kuvvetlerin de avcı, bombardıman ve casusluk görevleri için farklı uçaklar kullanılmaktaydı. Bu da ekonomik alanda büyük bir yük teşkil ediyordu. Askeri alanda ekonomik kısıtlamalara gidildiği için bu bütün görevleri bir arada yapabilecek bir uçağa ihtiyaç vardı. Böylece JSF ( Joint Strike Fighter ) programı ortaya çıkmıştır. 1996 yılında proje imzalanmıştır. Bu programa göre çok görevli F-14, F-15, F-16 ve F-18 gibi uçakların görevini üstlenecek bir savaş uçağı geliştirilecekti. Diğer uçaklar kadar da pahalı olmaması isteniyordu. 26 Ekim 2001’de ihaleyi Lockheed Martin firması kazanmıştır.

f-35 proje ortaklari

F-35 Proje Ortakları

2002 yılında proje ABD müttefikleri projesi haline getirmiştir. Projeye 9 ülke dahil edildi. Üretici partner olarak Türkiye 12 Temmuz 2002 yılında 3. Seviyeden projeye dahil edilmiştir. Projeye katılan diğer ülkeler:

 • Birleşik Krallık,
 • İtalya, Hollanda
 • Türkiye, Kanada, Avustralya, Norveç, Danimarka
 • İsrail

Böylece görev dağılımları yapıldıktan sonra projelere başlandı. F-35 üç tip olarak üretilecekti.

F-35A

Geleneksel savaş uçağı modeli (geleneksel kalkma ve inme) özelliğine sahip. ABD ve müttefik ülkelerinin kullanacağı uçak. Türkiye de bu modeli alacaktır.

F-35B

Dikey iniş kalkış yapabilen bir model. ABD ve İngiliz donanması için düşünülmüştür.

F-35C

Kanatları katlanabilen bir modeldir. Uçak gemileri için tasarlanmıştır. Sadece ABD donanması için düşünülmüştür.

f-35-tipleri

Proje ilerledikçe sorunlar baş göstermeye başlamıştır. ABD F-35 üzerinde mutlak hakimiyet kurmak istiyordu bu durum diğer müttefikleri rahatsız etmeye başladı. Motor konusunda sadece kendisinin üretici olmasını istedi. Türkiye de dahil olmak üzere diğer ülkeler de bu duruma karşı çıkmıştır. Bir şekilde üretim ilerledi ancak motor sorunu teknik olarak bile devam etmiştir. Motor istenilen verimi veremeyince test uçuşları sürekli ertelendi. F-35B çift motorlu dikine iniş özelliğine sahip olduğu için sorunları diğer modellere göre daha fazlaydı. Zamanla mali hesapları önceden hedefleneni de geçmeye başlamıştır. Ancak projeye büyük yatırımlar yapılıp harcandığından dolayı üretimine geçilmiştir.

F-35 görüş ötesi uzak muharebe uçağıdır. F-16 gibi bir avcı uçağı değildir. F-35A modelinin ful bomba yüklü hali F-16’nın ful bomba yüklenmiş halinde ki performansı ancak yakalama sebebi budur. Ani hareket kabiliyetleri bir avcı uçağı kadar yoktur. F-35 bir ağır bombardıman uçağıdır.

F-35

F-35 Lightning II Genel Özellikleri

 • Uzunluğu 15,67 metre, yüksekliği 4,33 metre, kanat açıklığı 10,65 metredir.
 • Boş ağırlığı (bomba yüksüz) : 22,4 ton
 • Yüklü kalkış ağırlığı : 31,8 ton
 • Azami hız : 1,6 Mach ( 1,932 km/h)
 • Hedefleri çok uzaktan görebilme özelliği
 • Tek pilot
 • Tırmanma hızı saniyede 200m
 • Azami irtifa : 18 288 m
Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )