Windows İşletim Sistemlerine Format Nasıl Atılır ?


2

Windows İşletim Sistemleri Kullanılan Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Çağımızın her alanında yer alan İnternet aracılığı ile binlerce hatta milyonlarca bilgiye tek tıkla ulaşabiliyoruz.Bizlerde Bugünkü makalemizde sizler için Windows İşletim Sistemlerine Format Nasıl Atılır Konusunu derledik ve ayağınıza getirdik.Makalemiz sayesinde Format atmanın inceliklerini ve daha fazlasını 1. ağızdan öğreneceksiniz.

Keyifli Okumalar..

Öncelikle Format için bilinmesi gereken en önemli şeylerin başında dikkatli olmak geliyor. Yapacağınız en ufak dikkatsiz atlama bilgilerinizin kaybolmasına ya da PC nizin yazılımsal olarak sıfırlanmasına neden olabilir o bakımdan dikkatli olmalısınız. Bir bilgisayara Format 2 şekilde atılır. 2 si de aynı işlem içindir. Son olarak tüm anlatılanların hepsi Windows ile format atma işlemine aittir. Diğer işletim sistemleri daha değişik metotlar gerektirmektedir.

Araçlar:

Bir adet Windows İSO kalıp dosyası

Bir flash bellek ya da boş CD, DVD

İSO to USB programı (tercihe göre CD, DVD yazmak için gerekli CD, DVD aracı)

1-Format CD’nizi İSO kalıbı olarak flash belleğe yazıp formatlamak (bence en güvenlisi bu şekilde)

Çalışan bir bilgisayar üzerinden is oto USB programı kurularak indirmiş olduğunuz (hangi işletim sistemiyse) İSO kalıp dosyasını flash belleğe yazılması gerekiyor.

2- Format diski oluşturarak CD, DVD üzerinden formatlamak (burada CD, DVD çiziği ya da yazma hatası diski çalışamaz duruma getireceğinden pek tavsiye etmiyorum.)

Nero ya da herhangi bir CD yazım aracı ile CD, DVD writer ile indirmiş olduğunuz İSO kalıbı işletim sistemini boş cd ya da DVD ye yazarak format diski oluşturabilirsiniz.

Windows XP formatı biraz daha eski olsa da genellikle Windows Vista sonrası (7,8,8.1 ya da 10) çok daha basit ve yönergelerle takip edilip yapılabilir durumdadır. Fakat genel mantık işletim sistemi(tabiki Linux hariç) farketmeksizin aynıdır.

Geçelim format işlemine..

•Yukarıdaki seçeneklerden hangisi ile çalışacağınızı belirledikten sonra hazırladığınız flash bellek ya da CD, DVD format atılacak bilgisayara takılır ve bilgisayar tamamen kapatılır.

•Bilgisayar açılış düğmesine basıldıktan sonra Bios’un özelliğine göre f2, f4, f8, f10 (bazı bilgisayarlarda fn tuşuyla birlikte basılmak şartıyla) tuşlarından birine basılarak bios ekranına geçilir.

•Bios ekranından yön tuşlarıyla boot sekmesine geçilerek takılı olan aygıt (USB, CD, DVD hangisi ise) en üste getirilerek bios ekranından çıkılır. Bu işlem bilgisayarınızı takmış olduğunuz aygıtınız üzerinden başlatacak ve kurulum ekranına geçmenizi sağlayacaktır.

eeeeeeeeeeeee

Windows 7,8,8.1,10 Kurulum Ekranı

 

•Yeniden başlayan bilgisayar takmış olduğunuz aygıtı görerek kurmak istediğiniz işletim sistemi üzerinden kurulum ekranı açar (bu ekran kimi zaman otomatik olarak gelir kimi zaman ise siyah ekran üzerinde “bir tuşa basın” yazısından sonra herhangi klavye tuşuna basmanız ile aktif hale gelir.)

•Kısa bir bekleme/ ön yükleme süresinden sonra kurmak istediğiniz işletim sistemine göre kurulum ekranı gelecektir.

•Kur seçeneği ile Windows kurulumuna geçilerek formatlama aşaması başlamış oluyor. Bu noktadan sonra önemli olarak aygıtınızın (USB ya da CD, DVD) hiçbir şekilde çıkmaması ya da durmaması gerekiyor. Laptoplar içinde şarjınızın takılı olması gerekiyor.

•Bir sonraki aşamada gelen ekranda Windows’unuzun yükseltme ya da kopyasının kurulmasını seçenekleri mevcuttur. Temiz bir kurulum için kopya yüklenmesi gerekmektedir. Yükseltme tavsiye edilmez.

•Kopya seçildikten sonra gelen ekran size Windows’unuzun nereye kurulacağı sorulacaktır. Bu ekranda, isterseniz hard-diskinizi bölebilir, biçimlendirebilir ya da birleştirebilirsiniz. Bu işlemleri tıkladığınız disk sekmesi altında bulunan komutlarla yapabilirsiniz. (Biçimlendir, sil, böl, ekle kısımları mevcuttur.)

•Formatlama işlemi hard diskin sıfırlanması ile olacağından disklerin tümünü bölünmemiş olarak tek parça haline gelene kadar silip (burada her silinen bölüm birleşerek otomatik olarak bütün hale gelir.) silme işleminden sonra biçimlendirme yapılması daha temiz bir kurulum sağlar. Bu işlem mevcut Windows’unuzu geri dönülemez olarak kaldırır. Sonrasında bir parça halinde olan diskinizi yeniden istediğiniz boyuta ve parçaya bölebilir ve ilk böldüğünüz birincil bölüme Windows’unuzu yükleyebilirsiniz.

•Yükleme aşaması PC’nizin hızına göre 15 dk. ile 1 saat arasında değişir. Yükleme esnasında PC ekranı kesintiye uğrayabilir ya da PC’niz birkaç defa yeniden başlayabilir. Kurulum bittikten sonra yükleme ekranı sizi yeniden başlamaya yönlendireceğinden yeniden başlama aşamasında aygıtınızı çıkarmanız gerekecektir. Temiz kurulum yapılmış Windows PC üzerinden otomatik olarak açılır ve gerekli işlemler yapılır (Kullanıcı adı, temas seçimi, USB dil klavye, wifi bağlanma vs.).

Tüm bu işlemlerden sonra yeni Windows’unuz temiz bir şekilde kurulmuş olur.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

2
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir