Blogcular İçin Etkili SEO İpuçları


2

Blog dünyasına öncelikle hoş geldiniz. Aslında herkesin bir blogu olmalı. Blog sahibi olduğunuz için şimdiden kendinizle gurur duymalısınız. Eğer halen bir blogunuz yoksa hemen şu makalemizi “WordPress ile Ücretsiz Site Nasıl Açılır?” Ücretsiz WordPress Sinceleyerek sizde kendi blogunuzu kurabilirsiniz. Evet artık bir blogunuz var ve bu blogunuza günlük belirli saatlerde yeni içerikler ve paylaşımlar yapıyorsunuz. Sürekli sitenizi güncel tutuyorsunuz ama halen sizden bi haber olan insanlar var..
Kimse sizi tanımıyor, blogunuzda neler paylaşıyorsunuz ve neler bildiğinizi kimse bilmiyor?..
İşte bu konuda devreye blogumuzda nasıl SEO kullanacağımız hakkında size ufak tefek ama çok işe yarayacak ipuçları vereceğiz.

blogcular-icin-etkili-seo-ipuclari-3-patikli-penguen

Sosyal Medya Kullanımı
Öncelikle blogunuz da her paylaştığınız içeriği, makaleyi, durumu sürekli sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmalısınız. SEO açısından farklı sitelerden link çıkışı ve o siteler üzerinden gelen hitler siteniz için bir avantaja dönüşür. Blogunuzu her güncellediğiniz an fazla vakit geçirmeden hemen sosyal medya hesaplarınızdan makalenizin url’sini paylaşın. Sosyal medya olarak Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr kullanın hiç farketmez yeter ki blogunuzda ki içeriği başka sitelerde paylaşarak diğer insanlarıda haberdar edip hit kazanmaya çalışın.
Farklı sitelerde içeriğinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.

Küçük Resim Seçimi
Blogunuz da paylaştığınız içerikleri kabataslak bir fotoğraf seçerek paylaşmayın. Makalenizin ” Öne Çıkan Görsel “ini kaliteli seçin ve ilgi çekici olmasına önem gösterin. Sosyal medya hesaplarınızda makalenizi paylaştığınız da herkes sizin Öne çıkan görselinizi görecek ve her ne kadar ilgi çekici olursa makalenizi diğer insanlar da incelemek isteyecektir.
Blogunuzu sürekli takip eden kişiler ise yeni bir içerik paylaştığınızı gördüklerinde ilgi çekici görseli gördüklerinde makalenizi incelemek isteyecektir. Ziyaretçilerinizi sitenidze her ne kadar fazla tutabilirseniz size bu bir avantaj olacaktır. 1 Adet ilgi çekici içerik ile blogunuza getirdiğiniz ziyaretçiler makalelerinizi ilgi çekici ve akıcı bulduklarında blogunuzda vakit geçirmeye başlayacak.

blogcular-icin-etkili-seo-ipuclari-2-patikli-penguen

İlgi Çekici Başlık
Başlıklarınız mutlaka ilgi çekici olmalı. Uzun uzaya başlıklar atarak ilgi çekici olmasını beklemeyin. Her ne kadar kısa ve bir o kadarda anlamlı başlıklar kullandığınızda içeriğiniz merak edilecektir. Örnek verelim; ” Ali bu gün evinde oynarken kayboldu ” gördüğünüz gibi bu bir ilgi çekici başlık değil ki okurken bile insan yoruluyor. Bu uzun başlık yerine şöyle bir başlık tercih edebilirdik; ” Ali Kayboldu! ” gördüğünüz gibi 2 başlık arasında dağlar kadar fark var ve gerçekten 2. başlığımız kısa ve öz ekstra ilgi çekici. O yüzden başlık görsel seçimimizden sonra ikinci gelen etken.

Konu İçeriği
İçeriklerinizi biraz renklendirin. Makalenizi fotoğraf ve gifler ile süslemeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki makalenize renk katan sadece yazı değil seçtiğiniz fotoğraf ve giflerdir. İçeriğiniz her ne kadar akıcı olursa ziyaretçileriniz açısından da faydalı olur.

Şu soğuk havalarda büyük fincana çayı doldurup bilgisayar başında makale yazmak kadar keyifli birşey yok.. 🙂

blogcular-icin-etkili-seo-ipuclari-4-patikli-penguen


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

2
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir