Yapay Zeka Toplu Ulaşım Sistemi Nedir?


1

SÜRÜCÜSÜZ ARABALAR TRAFİĞE ÇIKTI !

Ülkemizde, otobüs ile minibüslerin güzergah kavgası ve trafik kazaları çokça haber oluyor. bunun çözümü sürücüsüz minibüs ile son bulabilir mi?

Uçaklar otomatik pilotla, metrolar da şoförsüz olarak kontrol edilebiliyor. İ.H.A. lar gökyüzünden güvenlik sağlayabiliyor. petrolü bitirecek denilen elektrikli taşıtlar piyasa çoktan sürüldü. Yaklaşık bir yıl önce de, Avrupa’nın beş ülkesinde AB’nin finanse ettiği sürücüsüz elektrikli minibüsler deneme sürüşlerine başladı. Toplu ulaşımda hava kirletmeden bize alternatif sağlayan bu minibüsler, belirlenen güzergahın dışına çıkmıyor. 20 km hızla giden minibüslere 12 kişi binebiliyor. Ancak sürücüsüz araçların diğer taşıt ve yayalarla koordinasyonu merak konusu. Gelişmiş sensör ve bilgisayar yardımıyla yaya ve araçları fark edebilse de kaza durumunda yayayı mı içindekileri mi yoksa kendisini mi koruyacağı tartışma konusu…

Dünya’da bu konuda projeler devam etmektedir. Tesla, çevreye zararsız elektrikli otomobil üretmişti. Google ise sürücüsüz otomobille 2.7 milyon km yol kat etmiş, küçük hasarlı 11 kaza geçirmişti. Bu kazaların sebebi ise sürücüsü olan arabalarmış.

En son hem elektrikli hem de sürücüsüz bu minibüsler IBM’in  Local Motors ile işbirliğiyle Olli adı ile markalaştı. Washington sokaklarında test sürüşüne hazırlanıyor. 40 km hıza ulaşabilen sürücüsüz araçlar hem elektrikli hem de sürücüsüz ilerleyebiliyor.

Olli, üzerindeki lazer ve radar sensörlerinin yanı sıra 30 farklı sensörle rotasını buluyor. yapay zeka sistemi Watson sayesinde sesli iletişim de mümkün. Olli, İlk etapta üniversite kampüsleri ve hava alanları  gibi yerlerde kullanılacak,

Bu akıllı araçların toplu taşıma ihtiyacını karşılayabilmesi için zamana ihtiyacı var. Toplu ulaşımda yayaların ve diğer sürücülerin güvenliği, tepkilerinin ne olacağı; insanı trafikten tamamen kaldırınca kazaların son bulup bulmayacağı gibi sorulara cevap aranıyor.

Bütün bu çalışmaların ve teknolojik donanımın Türkiye’ye ne zaman geleceği bilinmez. Ama bu araçların Türkiye ve özellikle İstanbul trafiğinde kusursuz hareket etmesi için oldukça yüksek bir yapay zekaya ihtiyacı olduğu kesin.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

1
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir