Mükemmel Klavye Seçmenin 7 İpucu


0

Artık 7’den 70’e herkes bilgisayar kullanıcısı. Bilgisayar başında yeri geliyor zaman öldürüyoruz yeri geliyor işlerimizi hallediyoruz. Ama bir konu daha var ki bilgisayar kullanmayı bilmek veyahutta klavye de hızlı yazmak yetmiyor. Klavye seçiminizi çok iyi yapmalısınız. Her insan kendisine göre klavye seçimi yapar kimisi elinin klavye rahatlıkla kaymasını ister kimis de tuşlara bastığını anlamak için ses çıkarttan klavye türlerini tercih eder. Mükemmel Klavye seçmenin 7 ipucunu sizlerle paylaşacağız.

mukemmel-klavye-secmenin-7-ipucu-2-patikli-penguen

1. İş Tipi
Eğer işiniz çoğunlukla Word yada Excel dosyalarında geçiyorsa ellerinizin rahatlıkla kayabileceği bir klavye tercih etmelisiniz. Eğer evinizde oyun klavyesi kullanıyor ve rahat ediyorsanızda işinizde de mutlaka o klavyenizi tercih edin. Unutmayın ki hangisinde daha rahat iş yapabiliyorsanız onu tercih etmelisiniz. Klavyenin gösterişi var yada yok diye bir tercih yaptığınızda kimse size ” Aaa ne kadar güzel bir klavye ? ” imiş dese bile yine o klavyenin zorluklarını çekecek olan sizsiniz. İşiniz için uygun bütçeli ve rahat edebileceğiniz klavyeleri seçin.

2. Tuş Vuruşları
Klavye seçerken mutlaka ellerinizi tuşların üzerine koyun ve birşeyler yazmayı deneyin. Ne kadar akıcı yazabildiğinizi kontrol edin. Eğer yazarken elleriniz bir diğer tuşa geçiş yaparken başka bir tuşa takılıyorsa o klavyeyi seçmeyin. Parmaklarınızı rahatlıkla tuşlar üzerinde sürüklerken parmaklarınız başka bir tuşa takılmamalı.
Günümzde çoğunlukla klavye tipleri Sert ve Yumuşaktır. Yumuşak tuşlara sahip olan klavyelerde tuşa bastığınızı anlamayıp hızlı yazarken bir önceki kelimeyi yazıp yazmadığınız konusunda tereddütte kalabilirsiniz. Bu da sizi yavaşlatabilir. Sert tuşlar çoğunlukla ses çıkarttığı için tuşa bastığınızdan emin olabilirsiniz.

3. Uyumluluk
Klavyeler çoğunlukla USB ve Bluetooth’lu bir şekilde üretilmeye başladı. Eğer klavye seçiminiz bir oyuncu klavyesi ise mutlaka ama mutlaka USB yani kablolu klavye tercih ediniz. Nedeni ise; kablolu klavyeler veriyi daha hızlı bilgisayar aktarır ve buda tepkime sürenizi kısaltır. Eğer Bluetooth’lu yani kablosuz klavye tercih ederseniz her an klavyenizin pili yada şarjı bitebilir. Oyun esnasında ortalığı karıştırıp döküp pil arayışına koyulabilirsiniz. Bu tür durumların yaşanmaması için her ne olursa olsun kablolu klavye seçimine önem gösterin. Gaming klavyeler çoğunlukla kabloludur. Kablolu olarak üretilmesi alıcı için bir avantajdır. Eğer ofis tipi bir klavye seçeceksiniz kabloları görmekten bıktıysanız kablosuz klavye seçebilirsiniz. Fakat yanınızda yedek pil taşımanızda fayda var aksi halde yine etrafta pil arayabilirsiniz. Eğer piliniz yoksa işiniz yarıda kalıcaktır..

4. Tasarım
Tasarım konusu her ürünün başlıca seçim unsurlarından biridir. Şuan günümüzde meyve sebze alsanız bile hep dış görünüşüne bakarak birşeyler alırsınız. Yine aynı mantığı elektronik cihazlar içinde yapıyoruz. Yapmak zorundayız çünkü halk olarak gösterişi çok seviyoruz.. 🙂
Gaming klavyeler de çoğunlukla Multimedya tuşlarına fazla yer vermiyorlar. En fazla Ses Arttırma,Azaltma ve Durdurma,Başlatma tuşlarını ekliyorlar. Gaming klavyelerde ağırlık olarak ” Makro (Macro) ” tuşlarına yer veriyorlar. Ve ağırlık olarak o şekil şükül ışıklar ve o harika led tasarımlar..

mukemmel-klavye-secmenin-7-ipucu-patikli-penguen

5. Kablolu & Kablosuz
Uyumluluk bölümünde anlattığımız gibi seçiminizi çalıştığınız yere göre yapmalısınız. Ama sizlere şiddetle kablolu klavyeleri öneriyoruz..

6. Ekstra Fonksiyon Tuşları
Eğer bir mağaza işletiyorsanız o mağaza da olmazsa olmazlardan biri Müziktir. Bu tarz işletmeler için klavye seçiminizde multimedya tuşları olan klavyeleri tercih edebilirsiniz. Ekstra fonksiyonu olan klavyelerde çoğunlukla;
Dosyalar Tuşu
Fotoğraflar Tuşu
Müzikler Tuşu
Sesi Kapatma Tuşu
Müziği Durdurup Başlatma Tuşu
Müziği Durdurma Tuşu
Ses Azaltıp Çoğaltma Tuşu
Bir Sonra ki Müzik Tuşu
Bir Önce ki Müzik Tuşu
Medya Oynatıcı Tuşu
Mail Tuşu
İnternet Tuşları bulunur. Zaten bu fonksiyonlar sayesinde vakit kaybetmeden kısayoldan işlerinizi halledebilirsiniz.

7. Fiyat
Eğer Gaming klavye seçimi yapacak iseniz ve gerçekten klavyenizi dört dörtlük, sağlam, kullanışlı, pratik, harika ötesi birşey istiyorsanız mutlaka bütçeniz +125 TL olmasına özen gösterin. Bu bütçe ile çok iyi gaming klavyeler bulabilirsiniz.
Eğer ofis tipi ve işimi görsün tarzında bir klavye arıyorsanız minimum ücret 25 TL maximum 40 TL’e çok iyi klavyeler bulabilirsiniz.

mukemmel-klavye-secmenin-7-ipucu-patikli-penguen


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir