Dünyada En Çok Kullanılan 10 Popüler Programlama Dili

Dünyada En Çok Kullanılan 10 Popüler Programlama Dili

Herkese merhaba, Programcıların her zaman akıcı bir kodlama dilleri vardır. Programları dilleri say say bitmez desek yalan olur tabi ki yüzlerce kodlama dili yok. He eğer varsa da biz bilmiyoruz. 🙂 Bir programlama dilinde yüzlerce kod kullanılmakta. Programlama dilini öğrenmek kolay değildir, ama öğrendikten sonra o işten çok ekmek yiyeceğiniz kesindir. Binevi geleceğe yatırım olarak düşünebilirsiniz. Bir uzman programcı olmak yıllarınızı alabilir. Gece gündüz belkide uykusuz geçirceğiniz haftalarda olabilir. Ama yılmadan bu işe emek verilirse gelişim ve bilgi açısından çok iyi olur. Kodlamayı öğrenmek için herşeyin bir gece de olmasını sakın ha beklemeyin. Her zaman bir işin hep en sonundaki mutlu senaryoyu sizlerle paylaşırlar. Ama şu bir gerçek ki siz o mutlu ana erişmeniz için çok çalışmanız ve çabalamanız lazım. Aksi halde mutlu senaryoyu görmeden bir kaç gece de bu işten vazgeçebilirsiniz. Programa dilini öğrenmek istiyorsanız her gün pratik yapmalısınız. Aksi halde unutabilirsiniz. Kod işi pratik işidir. Sadece dersleri izleyerek he tamam oldu öğrendim diyerek kendinizi bi kıyıya çekerseniz işte o an bu işten soğudugunuzu yada bir beklentinizin olmadığını belli eder. O yüzden her daim öğrendikleriniz ile pratikler yapmalısınız her ne kadar pratik yaparsanız o kadar kendinizi çok geliştirirsiniz. Pratikleri sadece derslerde gördüğünüz açıdan değil, gösterilen biçimi kendine uygun bir şekilde harmanlayıp daha farklı bir şekilde algoritma meydana getirerek de pratik yapabilirsiniz. Her şey bir yana kendinize uygun programa dilini seçmek bi yana. Eğer siz kendinize göre en iyi programlama dilini seçerseniz işte o programlamada sizi başarıya götürür. Severek iş yapma mantığıyla birebirdir. Şimdi sizler ile bu makalemizde bu zamana kadar en popüler 10 programlama dilini sizlerle paylaşacağız.

Hadi Dünyada En Çok Kullanılan 10 Popüler Programlama Dillerine göz atalım.

 

Dünyada En Çok Kullanılan 10 Popüler Programlama Dili Patikli Penguen

10.Ruby

Verimlilik ve sadelik üzerine odaklanmış, açık kaynak kodlu dinamik bir dildir. Okumayı ve yazmayı kolaylaştıran, doğal bir sözdizimine sahiptir.

9.Perl

Perl, bir dil bilimci olup NASA’da sistem yöneticisi olarak çalışan Larry Wall tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir. Yoğun şekilde metin işleme ve görüntü tanıma söz konusu olduğunda kullanılabilecek en güçlü ve pratik programlama dilidir. PERL on yıl önce çok daha popülerdi. Ancak eski PERL programcıları Ruby, Ruthin, ve PHP gibi diğer dillere geçti. PERL hala sistem yönetim komut dosyası ve metin işleme için en iyi programlama dilidir.

8.JavaScript

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. Java ile ilgisi yoktur. JavaScript web komut davranışlarına anlamına gelen bir dildir. Bu web form doğrulamaları ve web uygulamaları için kullanılır. Bu aynı zamanda dünyanın en popüler programlama dillerinden birisidir. Pop-up mesajları, web sayfaları veya işlevselliği ile oluşturmak oyunlar görüntülemek için efekt eklemek için kullanılır. JaveScript ayrıca World Wide Web’in betik dilidir. Aslında, tüm tarayıcıların ana dilidir.

7.c #

Bu Microsoft tarafından derlenmiş bir nesne yönetimli bir programlama dilidir. Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir.

6.Python

Genel programlama amaçlı planlanan 1980 yılında Guido van Rossum tarafından geliştirilmiştir. Yorumlanır çoklu paradigma programlama dili olarak kabul edilir.  Python kullanan insanların çoğu veri mühendisler, geliştiriciler ve veri bilim adamlarıdır. Python yeni başlayanlar ve tecrübeli profesyoneller için de en iyi programlama dilidir.

5.Visual Basic (VB)

Visual Basic, Microsoft tarafından, Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiş, olay yönlendirmeli, üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir.

4.PHP

Bugün, PHP web uygulama yazma bölgesindeki en popüler programlama dilidir. PHP tüm dünyada en popüler programlama dillerinden birisidir. Yeni programcılar tarafından kullanımı kolay, aynı zamanda deneyimli bir programcı için gelişmiş özellikler sunuyor. Çeşitli platform üzerinde çalışır ve çok kullanışlı bir dil olarak kabul edilir.

Dünyada En Çok Kullanılan 10 Popüler Programlama Dili Patikli Penguen 2

3.c ++

Bell Laboratuvarlarından Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmış, C’yi kapsayan ve çok paradigmalı, yaygın olarak kullanılan, genel amaçlı bir programlama dilidir.

2.C

En çok kullanılan programlama dillerinden biri “C” den başkası değildir. Dennis Ritchie’nin UNIX işletim sistemi için 1972 yılında geliştirmiştir. Derlenmiş ve prosedürel bir programlama dilidir. C hala gömülü sistemler, sistem programlama ve diğer programlama dilleri yazmak için kullanılır.

1.Java

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen (yorumlanan-interpreted) bir dildir. “Java” Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürüldü. 9 Milyon geliştirici ve tüm dünyada 7 milyar cihazlar üzerinde çalışan ve en çok kullanılan programlama dilidir. Ayrıca, tüm yerli Android uygulamaları geliştirmek için kullanılır. Java’yı kullanan bilindik firmalar ise;  Amazon.com, LinkedIn.com ve Netflix.com gibi markalar tarafından kullanılıyor.

Java herhangi bir bilgisayarda sanal olarak çalıştırılabilinir ve bağımsız olabilir. Back-end web geliştiricileri sık sık bu dili kullanan kişilerdir.

Dünyada En Çok Kullanılan 10 Popüler Programlama Dili Patikli Penguen 1

Makalemizin içerisinde çok fazla Paradigma kalıbı geçtiği için sizler için ” Paradigma Nedir? ” makalesini okuyabilirsiniz.

Beğen  
Yazar

Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 5 )