AMD’nin Yeni Performans Canavarı: Radeon RX Vega


1

Son zamanlar da bildiğiniz üzere herkes Bitcoin Madenciliğine başladı. Tabi sadece Bitcoin değil, Ethereum madenciliğe de almış başını gidiyor. Günümüz de artık herkes bir kazanç kapısı olarak gördüğü sanal para madenciliği işine gerçekten çok büyük yatırımlar yaparak başlıyorlar. Bitcoin madenciliği Türkiye’de kulaktan kulağa hızlı bir şekilde duyulduktan sonra herkes madenciliğe başlaması nedeniyle piyasa da resmen AMD RX ekran kartı serisi bitti. Evet evet yanlış okumadınız tüm satış noktalarında stok yok. Bitcoin ve Ethereum madenciliğine gerçekten çok fazla yatırım yapılarak giriş yapan insanlar var. Sırf sadece bir Mining yani Madencilik yatırımı için alınan cihazların ortalama min fiyatı 7,000 TL ile 25,000 TL aralığında. Minimum olarak verilen ücretlerin sadece bir ortalaması. Ki bu işe 100,000 TL ile yatırım ile başlayan insanlar var.  Tüm bu masraflar sadece Ekran kartları, İşlemci ve anakart için yapılıyor. Herhangi bir siteye yatırım vb. gibi şeyler aklınıza gelmesin. Bu konumuz da ise AMD, RX Seri Ekran Kartlarının piyasada hızlı bir şekilde satılmasını gördükten sonra yeni bir ekran kartını piyasaya sundu. Bu ekran kartı şuan günümüzde GTX 1080 yani en felaket, en akıl alıcı, en nefes kesen, oyunlarda deli gibi fps performansı olan ekran kartına bile kafa tutacak seviye de olan tek ekran kartı, Radeon RX Vega oldu. Evet şuanda “ GTX 1080’nin yanında o kimmiş lan?!” dediğinizi duyar gibiyim. Her ne kadar GTX 1080 Ekran kartı ilk piyasaya sürüldüğünde çok fazla rağbet görmüş olsa da unutmayalım ki gün geçtikçe her şey gelişiyor.

2 Resimde gördüğünüz Vega 64 ve Vega 56’dır. 

[twenty20 img1=”4469″ img2=”4470″ width=”100″ offset=”0.5″]

Hiç bir şey olduğu gibi, üretildiği gibi durmuyor. Sürekli bir güncelleme, sürekli bir eklenme, sürekli bir artış ve sürekli modifikasyonları uğruyor. Bu değişimlerin başlıca sebepleri bilmesiniz ki “Daha iyisini yapabilmek.” AMD yıllardır Ekran kartı piyasasında her diğer ekran kartı markaları ile kafa kafaya giden bazı noktalarda diğer markalardan daha üstün donanım çıkartan marka diyebiliriz. Nvidia her ne kadar başarılı ekran kartlarını piyasaya sürse de bu ekran kartı piyasasında bir çok kişi görünüşe baksa da AMD çoğu zaman donanım ürünün dış görünüşüne fazla özen vermiyor. Çünkü onlar için önemli olan ürettikleri ürünün iç performansının güçlü olması. Kısaca örnek vermek gerekirse bir Ferrari’niz var ama motor olarak Tofaş motoru var. Sizce Ferrari size bir performans sağlayabilir mi? Ama araba dıştan çok güzel gözüküyor ama motor Tofaş ne yapacaz abi? Bu durumun AMD’nin leyhine şöyle görünüyor, AMD’nin bir Tofaş’ı var ama motoru Ferrari motoru. İşte bu arabadan performans alabilirsiniz. Çünkü dış görünüş her ne kadar diğer insanları aldatsa da kullanım esnasında diğer insanları şoke edecek seviyede performansa sahip.

AMD Radeon RX Vega piyasaya 2 modeli ile birlikte sürülecek. RX Vega 64 ve RX Vega 56 modelleri ile.


Satışa Sunulma Tarihi

AMD, tarafından açıklanan net bir bilgiye göre AMD Radeon RX Vega 64 ve AMD Radeon RX Vega 56 modeli, 14 Ağustos da satışa sunulacak.


Satış Fiyatı Ne Olacak?

AMD Radeon RX 64 ve Radeon RX 56 modelinin satış fiyatlarının net bir bilgisi yok, fakat yapılan açıklamaya göre fiyat aralığı 399 Dolar ile 599 Dolar arasında değişeceği söyleniyor. Ki hemen heveslenmeyin Türkiye’de satışa sunulsa bile bu ekran kartını alabileceğiniz ortalama TL tutarı; 3,000 TL ile 4,250 TL olacağını düşünüyoruz. Şuan ki normal dolar kuru ile her ne kadar uygun bir fiyat gözükse de KDV + ÖTV vb. vergiler derken yurtdışı fiyatına temin etmek zor. Tabi aralardan “Amazon yada Ebay dan alırız bizde?” diyenleri duyuyorum. Elbette Amazon ve Ebay gibi büyük E-Ticaret sitelerinden de ürünün siparişini verebilirsiniz. En azından TR’de vereceğiniz verginin 3/1’i normal masraflarına harcarsınız.

AMD Radeon RX Vega Serisi, AMD’nin daha önce çıkarttığı R9 Fury ve Fury X’i ilk piyasaya sürüldüğünde o zamanların en iyi Ekran kartı olmayı başarmıştı. 4096 Bit olan bir ekran kartının en iyi olmaması zaten hayal kırıklığı olurdu. Bu sefer ki RX Vega, daha önce çıkarttıkları R9 Fury ve Fury X’den daha güçlü bir GPU ile üretildi. Vega RX’ler toplamda 3 model ile piyasaya sürülecek.

Bu modellerin;

1.Sıvı Soğutmalı (RX Vega 64)

2.Dinamik Fan Soğutmalı (RX Vega 64)

3.Sade Fan Soğutmalı (RX Vega 56)


AMD Radeon RX Vega 64 Özellikleri

Grafik İşlemcisi: Vega 10 XT

Standart Bit: 2048 Bit

Bit: 4096 & 256 & 64 (Duruma göre çalışma)

Bellek: 8192 MB (8GB)


 

AMD Radeon RX Vega 56 Özellikleri

Grafik İşlemcisi: Vega 10 XT

Standart Bit: 2048 Bit

Bit: 3584 & 224 & 64 (Duruma göre çalışma)

Bellek: 8192 MB (8GB)


AMD Radeon RX Vega için nasıl bir Power Supply gerekli?

Bilgisayarınız şuan hali hazırda bir 500W’lık bir Power Supply’e sahip iseniz ve RX Vega satın almak istiyorsanız önce orda bi durun! RX Vega satın almadan önce Power Supply’nizi yükseltmelisiniz. RX Vega sadece tek başına tükettiği güç; 295W. Bu durumda bir 500W Power’iniz varsa ve anakart, işlemciniz için darboğaz olabilir. Bu durumun da yaşanmasını istemeyiz. Aksi halde sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden +750W üzeri bir Power Supply tercih etmenizi şiddetle öneriyoruz.  Hatta şöyle bir kısa bir bilgi daha ekleyelim; GTX 1070 modelinden 100W daha fazla güç tüketiyor; RX Vegalar.


Bu isimler nereden geliyor ? Vega 64 & Vega 56

Vega 64 denilmesinin nedeni; 64 Çekirdekli bir sürüme sahip olmasından geliyor. Bir diğeri modeli olan Vega 56’da ise 56 çekirdekli sürüme sahip olmasından dolayıdır.


AMD RX Vega Ekran Kartında 4K Desteği var mı?

Evet. Böyle bir ekran kartını sadece işlemcisi ile piyasaya sürüp övünmek olmaz. Ekran kartı camiasına aykırı bir kere. 🙂 AMD RX Vega 64 ve AMD RX Vega 56 modeli 4K Oyun desteği performansına sahip bir ekran kartı.


Benchmark durumu nedir?

Tamam sakin olun oyuncular.. Biliyorum bu konuyu en sona sakladık ama sizleri biraz merak içinde bırakmak bizimde hakkımızda. 😛


Buyrun sizlere AMD RX Vega’nın Oyun Benchmark Testleri;

 

AMDnin Yeni Performans Canavarı Radeon RX Vega Patikli Penguen

AMDnin Yeni Performans Canavarı Radeon RX Vega 2 Patikli Penguen

Bechmark testlerinden sonra sizleri ekran kartı ile yalnız bırakalım. Siz başbaşa biraz vakit geçirin, iç çekin.. 🙂

Düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilir ve bu konu hakkında tepkinizi bizlere Emojiler aracılığı ile belirtebilirsiniz. 🙂


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

1
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir