Kara Kutu Nedir ?


1

Uçak Kazalarının Gizemini Çözen Kara Kutular Nedir?

Uçakların yerden kalkması ile başlayan ve tekrar, piste inişine kadar geçen sürede yaşanan bütün teknik ve diğer olayları kaydeden sistemin adı “kara kutu” diye bilinmektedir. Tarihsel teknolojisi olarak eskiye dayanan ama güncelliğini korumakta olan bu cihaz, boyut olarak ayakkabı kutusu büyüklüğündedir. 5 kilogramlık bir ağırlığa sahiptir.

Yıllardan süre gelen zaman diliminde havacılık kazaları incelendiğinde, kazalardan en az hasar ile kurtulan bölümün uçağın kuyruk kısmı olduğu saptanmıştır. Bu nedenle kara kutu genellikle bu kısımda yer alır.

Kara Kutunun Dayanıklılığı

Uçak kazaları, bir felaket halinde yaşanmaktadır. Yüksek irtifalarda uçuşunu gerçekleştiren uçakların, kaza anında büyük süratle düşüşü gerçekleştiği için, kara kutu gibi bir cihazın çok sağlam olması gerekmektedir. Deniz aşırı uçuşlar da gerçekleştiren uçakların kaza durumunda, kara kutu su ile temas ettiği anda, sistem çalışmaya başlar ve 90 günlük bir süre boyunca, suyun 6000 metre altından bile sinyal göndermeyi başarabilir.

Uçaklarda Kaç Tane Kara Kutu Bulunur?

FAA yani Amerikan Federal Havacılık Dairesi, uçakların düşmesi durumunda, uçak kaza raporunun eksiksiz ortaya çıkarılması ve bunu yapan araştırmacıların işlerini daha kolay yapabilmeleri adına uçaklarda 2 adet kara kutu bulundurulması zorunluluğu getirilmiştir.

2 kara kutunun kayıt yaptığı veriler birbirinden farklıdır. Bu kara kutulardan biri, uçağın içerisinde son 25 saatlik, konumunu, irtifa bilgilerini, pistten kalkış zamanı, iniş zamanı ve bunun gibi 88 farklı bilginin kayıtlarını tutar. Uçaklarda bulunan diğer kara kutunun görevi ise, kokpit içerisinde geçen konuşmaların son 2 saatini kayıt altına alır.

Kara Kutular Gerçekten Siyah Renkte Mi?

Aslında bu durum hikayesi olduğundan daha farklıdır. İsmi her ne kadar kara kutu olmuş olsa da gerçekte bu renkte değil. Enkaz arasında çok daha rahat bulunması için, parlak renklerden tasarlanmıştır. Genellikle turuncu renktedir ve kolayca bulunmaya yatkındır. Kara kutu çok sağlam malzemelerden, titanyumdan veya çelik ile kaplanarak üretilmektedir. Bu sayede ısıya, basınca ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Kara Kutu Nasıl Ortaya Çıktı?

Kara kutunun uçaklarda zorunlu olarak kullanılması 1958 yılında olan bir kazadan sonra olmuştur. Havilland Comet isimli ilk ticari uçuşları gerçekleştiren uçaklarda meydana gelen peşi sıra kazaların ardından gündeme gelmiştir. İlk kara kutuların bilgi kapasiteleri, pusula, yükseklik, uçağın zamanı gibi az miktarda bilgiler içeriyordu. 60’lı yılların başlarında ABD tarafından kokpit konuşmalarının da kayıt altına alınması zorunluluğu getirilmiştir. Bu veriler o yıllarda manyetik teyplerde kayıt altına alınıyordu.

80’li yıllara gelindiğinde, havacılıkta dijital elektroniğinin gelişmesi ile, uçuşlar hakkında daha fazla bilginin kayıt altına alınması sağlanmış oldu.  Geliştirilen hafıza çiplerinin kara kutularda kullanılmaya başlaması ile de, verilerin hafızaya kaydı sağlanmıştı.

Kara Kutuların Bulunmadığı Kazalar Var Mı?

Bu çok nadir görülen bir durum. Kazaların çok büyük bir bölümünde kara kutuya erişilmiş ve kaza nedeni ortaya çıkarılmıştır. Fakat son zamanlarda tanık olduğumuz 2 kazada verilere ve kara kutulara erişelememiştir. Bunlardan bir tanesi, Malezya Havayolları’nın MH370 sayılı uçuşu, ve 2001 yılında gerçekleşmiş olan dünyaya büyük etkileri olan New York’taki ikiz kulelere yapılan terör saldırısıdır.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

1
mahmut agdemir

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir