Hayalet Uçak Nedir ? Genel Tarihi..


15

Stealth aslında gizli , fark edilmeyen anlamına gelmektedir ancak günlük dilde hayalet uçak olarak çevrilmiştir.

Hayalet Uçakların Tarihi

Uçaklar ilk olarak 1.Dünya Savaşında kullanılmıştır. Bu savaştan sonra uçaklar muharebe sahalarının vazgeçilmezi olmuştur. 2.Dünya Savaşı sonrası Amerika ile Sovyetler arasında soğuk savaş başlamıştır. Bu noktada hayalet uçak teknolojisi daha da önem kazanmıştır. İlk dönemlerde ki Hayalet Uçaklar günümüzdeki gibi değildi. Düşman radarlarına yakalanmamanın iki yöntemi vardı. Radarın yakalayamayacağı yüksek irtifalara ve hıza çıkmak ya da radar altı uçuş yapıp kapsama alanından çıkmaktı.

Bu dönemde Amerikalıların 1950’li yıllarda U-2 Casus Uçağı ortaya çıkmıştır. U-2 jet motoruna sahip ve yüksek irtifalarda uçabilen bir uçaktı. Uzun yıllar Sovyet hava sahasına girip casusluk yapmıştır.1959 yılında Ruslar geliştirdikleri karadan havaya olan füze sistemleri ile U-2 Uçağını vurmayı başarmıştır.

1960’lı yılların sonunda Amerikalılar SR-71 Blackbird uçağını yapmıştır. SR-71 bugün bile halen uçuş rekorlarını elinde bulundurmaktadır.25000 m irtifa 4000 km/sa hız. Gerek maliyeti gerekse Sovyetler tarafından geliştirilen yeni hava savunma sistemlerinden dolayı 1980’li yıllarda görevden alınmıştır.

1980’li yılların sonlarında Amerikalılar daha iyi teknolojiler kullanarak F-117 Nighthawk ı geliştirmeyi başarmıştır. Uçak ilk başta 1991 yılında görülmüştür ancak çalışmalarına 1981 yılında başlanmış 10 yıl gizli tutulmuş bir projedir.

Aynı zamanda Amerikalılar B-2 Spirit adında bir uçak daha geliştirmiştir. B-2 Spirit hayalet ve bombardıman uçağıydı. İnanılmaz gelişmiş bir teknolojiye sahipti ve o dönemin en gelişmiş radarlarına rağmen çok yaklaşmadıkça fark edilemiyordu.50 km menzil kala ancak olabilirliği tahmin ediliyordu.

1990’lı yıllara gelindiğinde artık Hayalet Uçakları sahalar da görmeye başladık. B-2 Spirit ve F-117 Körfez Savaşında kullanılmıştır.

Bir Uçak Nasıl Hayalet Olur ? Nasıl Radara Yakalanmaz ?

Birçok önemli kriterin yanında 3 ana kriter vardır.

  1. Uçağın gövde geometrisini değiştirmek. Daha iyi anlatmak gerekirse gökyüzün de uçan cisimlere bir radar dalgası gönderildiğinde bu dalga uçağa çarparak radar antenine geri döner. Ancak hayalet uçaklarda gövde stilleri diğer uçaklara göre değişiktir. Bunun sebebi gönderilen radar sinyallerinin kırılarak başka yönlere gitmesini sağlamaktır. Mesela yolcu uçaklarının gövdeleri yuvarlak hatlara sahiptir yansıyan radar ışınları rahatlıkla geri döner ama hayalet uçaklarda gövde keskin hatlar içerdiği için bu sinyaller parçalanır ve başka noktalara gider.
  2. Uçağım gövdesini özel bir boya ile kaplamak. Buna ren boyası denmektedir. Kimyasal içeriği pek bilinmiyor. Özel bir reçine kullanılıyor. Bu maddenin özelliği ısıyı emebilme kabiliyetidir. Radar ışınları da bir nevi ısı dalgaları olduğu için ışınları soğurmaktadır.
  3. Uçağın imalatında kullanılan malzeme. Metal yerine kompozit malzemeler kullanılmalıdır. Çelikten ya da metalden üretilen uçakların radara anında yakalanabilir ancak kompozit malzemelerin içerisinden radar dalgaları geçip gidecektir. Bunlar başlıca kriterlerdir.
Keskin Gövde Hatları İle Radar Dalgası Kırma

Hayalet Uçaklar tamamen görünmez değillerdir. Zaten amacı da tamamen görünmez olmak değildir. Hedefe fark edilmeden olabildiğince yaklaşmaktır. Mesela F-16 200 km menzilden fark edilirse ona karşı her türlü savunma yapmak için zaman vardır. Ancak F-35 ve F-22 gibi uçaklar 20 km menzil kala fark ediliyor bu kadar kısa zamanda savunma yapmak mümkün değildir.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

15

Tepkiniz ne oldu?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yaratıcı Yaratıcı
2
Yaratıcı
Akıllıca Akıllıca
4
Akıllıca
Komik Komik
0
Komik
Efsane Efsane
5
Efsane
Düşündürücü Düşündürücü
1
Düşündürücü
Bilal Boztepe

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Zamanında uçak fabrikamız kapanmasa idi muhtemelen şu anda bu uçakları bizde üretiyor, geliştiriyor olacaktır. Yakında gelecekte üretebilir duruma geliriz umarım.