Mevsimsel Depresyonların Nedenleri ve Başa Çıkma Yöntemleri


0

Mevsimsel Depresyonlar

Mevsimsel depresyonların çıkışı, özellikle tatilden dönüşlerde ortaya çıkarken, 2 haftalık bir sürece tekabül edebilir. Sonbahar aylarında, yağmur yağması, havanın sürekli kapalı olması ve bu durumunun yazın gün ışıklarından çıkıp girilmesi dolayısı ile daha da artış göstermektedir. Sonbahar aylarında, karanlığın artışı ile, melatonin hormonu olduğundan çok daha fazla artmaktadır.

Ruh Dünyasındaki Değişiklikler

Psikolojik olarak havanın kararması, insanlarda duygu yoğunluğunun artışına sebebiyet verir. Araştırmacılar bunun melatonin hormonu ile ilgisi olduğunu saptamıştır. Hastalarda, kullanılan melatonin hormonu, ek tedavi olarak verilebilmekte. Ekonomik sebeplerde bu kıstasın içerisine dahil olabilmekte. Bu mevsimlere gelindiğinde, okullar açılıyor (eğitim masrafları), kış aylarının gelmesi (ısınma masrafları) gibi etkenler tatilin sona ermesi ile mevsimsel depresyon daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Mevsimsel Depresyonun Görüldüğü Kişiler

Ülkemizde yaşayan insanların, mevsimsel depresyona yakalanma oranının yaklaşık %5 ile %6 arasında olduğu bilinmektedir ve bu oranın miktarı kuzeye doğru gidildikçe artış gösterebilmektedir. Sıklıkla görülen yaş aralığı 20-24 olan bu depresyonun, kadınlarda daha fazla görüldüğü bilinmektedir. İhtimali arttıran sebeplerden bir tanesi de aile içerisinde bulunan bireylerden daha önce depresyon ile alakalı hastalık geçirmiş olması da bulunmaktadır. Bipolar bozukluğu olan kişiler ile biyolojik hap kullanan kişilerde depresyon daha da yoğunlaşabilmektedir.

Mevsimsel Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Mevsimsel depresyon ile ilgili belirtilerin bir kısmı veya tamamı kişilerde görülebilir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir;

 • Kişinin normal olarak, depresyon, üzüntü içinde ve asabi halinde olma eğilimi,
 • Ağlama krizleri ve içinde umutsuzluk barındırma,
 • Anksiyet,
 • Yorgunluk, halsizlik hissi, enerjinizin eksik olması,
 • Kol ve bacaklarda, hareketlerin ağırlaşması,
 • Sosyal yaşantıda geri planda kalma,
 • Uyku halinin çok fazla artış göstermesi,
 • Keyifler yaptığınız aktivitelerden, artık keyif almamanız,
 • Yemedeki iştah azalması, daha çok karbonhidratları besinlerin tüketilme isteği,
 • Karbonhidratlı besinlerin tüketilmesine bağlı olarak, aşırı kilo artışı,
 • Okul ve iş hayatında performansın azalması,
 • Cinsel açıdan isteksizlik görülmesi, mevsimsel depresyonların belirtileri olarak görülmektedir.

Mevsimsel Depresyonun Teşhisi Nasıl Olur?

Bu sorunun belirlenmesin uzman bir kişiden görüş alınması gerekmektedir. Düşünce ve davranışlarınızda değişimleri, ruh halinizde ki farklılıklar mevsimsel depresyonların teşhisindeki en önemli etkenlerdir. İş hayatınızdaki düşüş, uyku ve yemede görülen azalma veya artışlar (bu artış veya azalma büyük oranda görülür) bu durumda psikolojik olarak yardım almanız gereklidir.

Bunun dışında fiziksel değişimlerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle fiziki bir muayeneye de ihtiyacınız olur. Bir takım fiziksel sorunların belirlenmesinde, doktorunuzda yardım alabilirsiniz.

Psikiyatristin sizinle alakalı mevsimsem depresyonları belirlemesi için birtakım bulguları ortaya çıkarması gereklidir. Bu bulgular;

 • Kişinin minimum 2 yıl arka arkaya, yılın belli dönemlerinde depresyon gibi bulgulara sahip olması,
 • Depresyon döneminin ardından, yine depresyonun belirlenmesi,
 • Yaşadığınız ruh halinizdeki değişimlerin psikoloji dışında bir nedeni olmaması.

Mevsimsel Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?

Bu psikolojik sorunun tedavisi için, ilaç, ışık ve psikoterapi kullanılabilmektedir. Bunların dışında bipolar bozukluğunuz bulunmakta ise doktorun vereceği ilaç tedavisi de bu öneriler doğrultusunda gerçekleşmelidir. Verilecek ilacın sizin üzerinizde, manik depresif nöbetleri riski olduğundan dikkatli olunmalıdır. Doktorlar özellikle ağır deprasan ilaçlar psikolojik hastanın sıkıntılarını atlatması için ilaç tedavisi önerebilmektedir. Oldukça yararlı olan bu ilaçların miktarı ve etkileri ağır olduğundan sonrasında ortaya çıkabilecek sıkıntıları da gözden geçirilmelidir. İlaç tedavisine ailenizin desteğini alarak devam etmeniz sizin açınızdan olumlu olacaktır.

Psikoterapi tedavisinde, doktorlar, hastalar üzerinde meydana gelen bu sorununun ilk olarak hangi nedenden kaynaklandığını bulmaya çalışır. Bu yöntemde ilk olarak sıkıntının kaynağını belirleyip sonrasında hastanın ikna olması ve bununla başa çıkma yöntemleri öğretilir.

Işık tedavisinde ise, mevsimsel olarak ışığın azalmasından dolayı kullanılır. Ağır semptomlara sahip kişiler ışık tedavisini yüksek oranda almaları gereklidir. Hafif olan kişilerin ise, açık havada dolaşmaları, egzersiz yapmaları ve yürüyüşe çıkmaları yeterli olacaktır.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0
mahmut agdemir

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Gerçekten depresyona dikkat etmek gerekir. Özellikle bilgilendirici bir yazı olmuş ayrıyeten teşekkür ederim ancak bazı depresyon çeşitlerinin insanların farkında olmaları da mümkün değildir bunun için çeşitli testlerden geçmeleri gerekiyor bu yüzden belirtiler ortaya çıktıgı zaman uzman bir destek alınmasından yanayım. Patikli Penguen sitesine ayrıyeten teşekkürler.

 2. Gerçekten depresyona dikkat etmek gerekir. Özellikle bilgilendirici bir yazı olmuş ayrıyeten teşekkür ederim ancak bazı depresyon çeşitlerinin insanların farkında olmaları da mümkün değildir bunun için çeşitli testlerden geçmeleri gerekiyor bu yüzden belirtiler ortaya çıktıgı zaman uzman bir destek alınmasından yanayım.