Snapchat’e Artık Herkes Reklam Verebilecek


3

Snapchat yıllardır reklamsız bir şekilde kullanıcılarına rahat bir kullanım sunuyordu. Her ne kadar Snapchat şirkesi, Snapchat uygulamasına yeni özellikler ve performans güncellemeleri yaptıklarında şirket hesabından ödedikleri için bir zaman sonra şirketin geliri azalmaya başladı. Tabi bu çok normal bir durum, nede olsa elinizde bir para var ve bir uygulama için sürekli güncellemeler ve iyileştirmeler yapıyorsunuz. Herşey kuru kuruya yapılmadığı için şirket kendi içerisinde ki bütçesinden harcamalar yaptığı için şirketin parası azalıyor. Snapchat yayınladığından bu tarafa hiçbir şekilde kullanıcısına reklam göstermedi. Göstermedi demeyelim, Snapchat uygulamasında “ Discover “ bölümünde sadece ama sadece çok büyük şirketlerin reklamları mevcuttu. Ve Discover bölümünde ortalama toplam reklam sayısı 8-9 arasındadır. Üstelik Discover bölümünde reklam yayınlamak için yüz binlerce dolar harcamak zorundasınız.

Normalde Snapchat’e reklam verilmiyordu. Fakat Snapchat’in son ve gerçek açıklamalarına göre Haziran ayında, Snapchat uygulamasına reklam verme izni, tüm kullanıcılar için açılacak. Şuanda sadece belli şirketlerin verebildiği reklam modülü yerine herkese açık bir reklam modülüne izin verilerek herkes kendisine ait bir reklam modülü oluşturabilecek ve geri dönüşümler kazanabilecek. Herkes reklam verebilecek dediysek tabi ki her yoldan geçen reklam veremeyecek. Sizin belirlediğiniz bir tutar karşılığında belli bir gösterime ulaşacak. Size sunulan ortalama gösterim sayısı, reklam için ayırdığınız bütçeye uygun bir şekilde hesaplanacak. Reklam modülleri paketler haline bölünerek kullanıcıya sunulacak. Snapchat’in bu hareketi sayesinde şirket, reklamlardan 1 Milyon Dolar gelir edeceğini hedefledi. Umarım hedefledikleri gibi olur.

Peki ne gibi reklamlar verilecek?

Uygulama Yükleme Reklamları, Sponsorlu Reklamlar ve Ürün Reklamlarının  yayınlanmasına izin verilecek. Bu reklam modülleri resim ve videolu olarak paylaşılmaya izin verilecek. Snapchat, reklamveren tarafından oluşturan reklam Snapchat tarafından incelenecek ve illegalitesi olmadığına emin olunduktan sonra reklam yayına açılacak. Her zaman kontrol iyidir.

Günümüzde bu kontrol olayına Facebook Reklam olayından aşinayız. Ve gerçekten kontrol çok önemli bir durum. Hiçbir şekilde onaydan geçmeyen durumlar otomatik yayınlansaydı eğer kullanıcı için zararlı olabilirdi. Düşünsenize akışınız komple illegalite reklamlar ile dolu. Bir zamandan sonra can sıkıcı ve rahatsız edici bir hale gelecektir.

Reklamlar nasıl yönetilecek?

Reklamveren olarak reklam vermek istediğinizde içeriğiniz incelenecek ve reklamınız için bir bütçe belirleyeceksiniz. Verdiğiniz reklamı Snapchat “ Ad Manager “ bölümünden anlık olarak takip edebileceksiniz. Ad Manager sayesinde verdiğiniz reklama kaç erişim alınmış, kaç geri dönüşüm kazanmışsınız, kaç etkileşim ve ne kadar görüntülendiğini  görebileceksiniz. Ekstra güzel bir yanı ise o reklam için ayırdığınız bütçenizden ne kadar eksildiğini ve ne kadar kaldığını görebileceksiniz.

Haziran ayında tekrardan görüşmek üzere Snapchat..:)

Düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilir ve bu konu hakkında tepkinizi bizlere Emojiler aracılığı ile belirtebilirsiniz. 🙂


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

3

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir