Facebook Messenger Lite Çıkıyor


2

Facebook’un popüler uygulaması olan Messenger ek uygulamasının bir yenisi olan Lite versiyonu piyasaya çıkıyor. Lite versiyon sayesinde Facebook Messenger kullanıcılarını arttırmaya yönelik bir hedef izliyor. Peki Facebook’un neden böyle bir versiyonu çıkartma gereksinimi duydu?

Şuan yaşadığınız ve olduğunuz şehir, il, ilçe veya köy de rahatlıkla internetinizi kullanabiliyorsunuz. Hatta Wi-Fi ile değil mobil veriniz ile de rahatlıkla Facebook Messengerı kullanabiliyorsunuz. Fakat Facebook’un hedeflediği Messenger kullanımını arttırarak daha aktif bir sohbet dialogun dönmesini hedefliyor. Facebook Messenger Lite uygulaması sayesinde mobil cihazlar da düşük bant genişliği (zayıf internet hızı) olsa da rahatlıkla Messenger’ı kullanabileceksiniz. Bir ekstra güzel tarafları ise;

Eğer düşük bir işlemcili cihaza sahipseniz bu sadece Telefon olarak değil Tablet gibi cihazlarınız içinde geçerli. Düşük işlemcili, düşük sisteme sahip bir akıllı cihaza sahip olsanız bile Messenger Lite’ı hiçbir şey kaybetmeden rahatlıkla kullanabileceksiniz. Öte yandan daha stabil bir şekilde çalışacak bu Lite versiyonu akıllı cihazınızın şarjını sömürmek yerine randumanlı tüketerek akıllı cihazınızın hem pil ömrünü hemde işlemcinizi pek fazla yormayarak akıllı cihazınızı kastırmayacak. Ki bazı Android telefonlar da kullanıcı deneyimimiz ile; Samsung S4 marka Facebook Messenger eklentisi zaman zaman cihazda kasmalara yol açabiliyor. Ve bu kasmalar sonucunda telefonu ağırlaştırabiliyor ve buda bizim işlem yapmamıza bir nebze olsun engel oluyor. Facebook bu Messenger Lite uygulamasını 132 Ülkede kullanıma açacak ve büyük bir kitle hedefi var.

Şuanda Snapchat’in günlük 40 Milyon kullanıcısı var ve Facebook, Snapchat ile rekabet içerisinde. Facebook’un hedefi günlük 200 Milyon kullanıcıya ulaşarak akılda kalıcı ve unutulmayacak bir fark yaratmak. Bu Facebook Messenger Lite projesi geçen yıl Ekim ayında Kenya, Tunus, Malezya, Sri Lanka ve Venezuela da başlatılmıştı. Çok fazla ilgi görünce Facebook bir an önce tüm Dünyaya erişime açarak Google Play’de genel olarak yayınlandı. Normal Messenger ile Lite arasında gözle görülecek bir fark yok. Sadece daha stabil ve daha fazla performans tabanlı çalışıyor. Her ne kadar stabil çalışırsa bir program cihazını o kadar yormaz ve hızlı kullanım sağlar.

Konu hakkında görüş ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. 🙂


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

2
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir