2 Adımda Instagram Hesabı Doğrulama


3

Günümüzde bir çok sebepten ve yaptıklarımızdan dolayı sosyal medya hesaplarımızdan olabiliyoruz. Bu durum zaman zaman hesabımızın çalınmasına bile neden olabiliyor. WhatsApp ve Facebook gibi tüm online hizmet veren sosyal medya şirketleri 2 adımlı doğrulama sistemine geçiş yaptı. Tabi bu doğrulama sisteminin çok kullanışlı ve güvenliğini arttırdığını gören Instagram daha fazla zaman kaybetmeden hemen kendisi de 2 adımlı doğrulama sistemini aktif etti.

Eğer 2 adımda Instagram hesabınızı nasıl doğrulayabileceğinizi bilmiyorsanız makalemizi okumaya devam edin. Bu doğrulama işlemi çok basit. Bunu yapmak için sadece profil sayfanızda ki sağ üst köşesinde bulunan 3 noktalı düğmeye dokunun ve daha sonra açılan pencerede ki “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” butonuna dokunun. Daha sonra açılan pencere de bizden hesap doğrulamamız için bir telefon numarası istenecek. Bu telefon numarası aktif olarak kullandığınız bir telefon numarası olmasında fayda var. Aksi halde hesabınız çalındığında yada şifresini kaybettiğinizde bu doğrulamaya yazdığınız telefon numarasına bir kurtarma kodu mesajı alacaksınız.

2 Adımda Instagram Hesabı Doğrulama 2 Patikli Penguen

Telefon numaramızı yazdıktan sonra telefonumuzu 6 haneli bir doğrulama kod mesaj olarak gönderilecek. Telefonumuza 6 haneli doğrulama kodu geldikten sonra Instagram da bizden istenilen alana o 6 haneli doğrulama kodunu yazıyoruz. Doğrulama işlemini başarıyla tamamladıktan sonra bizleri daha farklı bir pencere olan “Yedek Kodlar” bölümü karşılayacak. Bu yedek kodlar sayesinde eğer hesabımızı kaybedersek bizden “Doğrulama Kodu” istenildiğinde bu adımda ki yedek kodlardan herhangi birini girmemiz lazım. Aksi halde hesabımıza ulaşamayız. O yüzden Instagramın bizlere verdiği bu yedek kodlardan herhangi birini veyahutta hepsinin bir ekran görüntüsü yada yazı ile kaybetmeyeceğiniz bir yerde saklamanızda fayda var. Instagram bize toplamda 5 adet yedek kod verir. Eğer bu yedeklediğiniz yedek kodlar herhangi birinin eline geçti yada birileri gördüyse herhangi bir sıkıntı yada güvensizlik oluşmaması açısından bu adımdan 5 adet “Yeni Kod” alabilirsiniz. Yeni kodlar sayesinde hem hesabınızı güvene almış olursunuz hemde tedirgin olmaktan kurtulursunuz.

Bu İki Faktörlü Doğrulama sistemini Instagramın getirmesi biraz uzun zaman aldı desek doğru olur. Çünkü her Sosyal medya uygulamalarında bu özellik çok uzun zaman güncelleme ile gelmişti. Instagram bu konuda biraz geç kaldı fakat zaten kendisi alternatif bir yol kullanıyordu. Eğer Instagram hesabınız başka birinin eline geçtiyse bu durumda Instagram Support(Destek) ekibine bir Talep formu göndererek çalınan hesabın sizin olduğunuzu kanıtladğınız taktirde hesabınıza tekrardan kavuşabiliyordunuz. Bu Talep formunda sizden zaman zaman kimliğiniz fotokopisi de istenebiliniyordu. Hesabınızın şifresini kimseler ile paylaşmayın. 🙂

Düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilir ve bu konu hakkında tepkinizi bizlere Emojiler aracılığı ile belirtebilirsiniz. 🙂


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

3

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir