Load Master Nedir Ne Kadar Kazanır?


3

Load Master Nedir Ne Kadar Kazanır?

Havacılık denildiğinde ilk olarak akıllara, pilotlar ve hostesler gelir. Fakat sektör içerisinde oldukça farklı meslek gurupları barındırır. Teknisyenler, load master gibi birbirinden farklı meslek gruplarından olan load masterı son dönemlerde, Türk Hava Yolları tarafından bu meslek grubunda işe alım yapmasından dolayı popüler hale gelmeye başladı.

Nasıl Load Master Olunur?

Bu meslek grubunda çalışabilmeniz için size verilecek bir sertifika olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sertifika çalıştığınız hava yolu şirketleri tarafından, kurum içi eğitimler verilerek tamamlanmaktadır. Şirketin dışında, başka özel kurumların verdiği load master sertifikası bulunmaktadır.

Ülkemizdeki bir kısım hava yolu şirketleri load master olarak kendi personeline eğitim vermektedir. Bu şirketler şunlardır;

  • Türk Hava Yolları (Turkish Cargo)
  • ACT Havayolları
  • ULS Havayolları
  • MNG Havayolları

Load Master Nedir?

Genel olarak load master işini tanımlamak gerekirse, kendi alanında uzmanlaşmış uçaklara yapılan yükleme ve boşaltmadan sorumlu personeldir. Daha çok kargo uçaklarında görev yapabilirken, yolcu uçaklarında da yolcu dengesinin düzenlenmesinde görev yapar.

Load master sorumlulukları altında kargo ve bagajın yüklenmesi, indirilmesi ve özel olarak tabir edilen kargolar bulunmaktadır. Mesleği yapan personeller, load sheet, load plan, trim sheet gibi dökümanları kullanır.

Load Master Görevleri Nelerdir?

Havacılık sektörünün bu kısmında görev yapmak kişiler, genellikle kargo uçakları üzerinde çalışacaklar. Esas görevleri, uçağa yüklenmekte olan yüklerin, matematiksel olarak dengeli bir şekilde yüklenmesini sağlamaktır. Aynı şekilde yüklerin boşaltılma sürecinin de kontrolünü ve takibi yapmakla görevlidir.

Özel kargoların taşınmaları, tehlikeli madde içerin kargolar ve canlı hayvan taşımacılığı gibi taşınan canlı ve cansız varlıklar, bu konuda yeterli eğitim almış load masterlar tarafından düzenlenir.

Load Masterların bir diğer görev alanı ise, ekip ve uçağın gümrük ile alakalı evraklarının takibinin sürdürülmesini sağlamaktır.

Load masterlar, sabit olarak bir alanda çalışmazlar. Uçuş ekibi ile birlikte hareket ederler. Gidilen havaalanlarına gitmeleri gerekmektedir.

Kimler Load Master Olarak Çalışabilir?

Bu görevi yapabilmek için, bazı yetişme sürecinden geçmeniz gereklidir. Genel olarak, yer hizmetlerinde görev alan harekat memurları veya havayolunun kendi belirlediği ve bu işe uygun olan kişilerin yetiştirilmesi ile olunur. Load master olabilmek için, ön lisans veya lisans mezunu olmanız gereklidir. Ayrıca sizden istenecek İngilizce yeterlilik belgeniz bulunmalıdır.

Load Masterlar Ne Kadar Maaş Alır?

Aslında herkesin merak ettiği konuların başında load masterın ne kadar maaş aldığı sorusu vardır. Maaşlar 2017 yılında gelen talepler üzerine arttırılmış ve sektörün üzerindedir. İşe yeni başlamış ve eski personeller arasında maaş farkı yükselmiştir. Bu meslek eskiye oranla daha fazla sirkülasyon içerisine girmiştir. Load master maaşlarını genellikle Dolar veya Euro üzerinden almaktadırlar. Türk Lirası veren şirketler de bulunmaktadır.

İşe yeni başlayan bir load master yaklaşık olarak 1000 Euro civarında maaş almaktadır. Eüer daha tecrübeli ve farklı pozisyonlar çalışan bir load master iseniz maaş miktarı 1500 ile 2000 Euro civarına çıkmaktadır. Ayrıca uçuş harcıraları da almaktadırlar.

 


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

3
mahmut agdemir

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir