AliExpress Nedir,Nasıl Sipariş Verilir Tüm Detayları İle Soru Cevap


10

Hep merak edilen AliExpress hakkında sizler için Soru&Cevap şeklinde güzel bir anlatım hazırladık. Aklınıza gelebilecek tüm soruların tüm detayıyla cevapladık. Aklınıza takılan tüm soru ve sorunlarınız için bize yorum olarak ulaşabilirsiniz.

Aliexpress nedir, neler yapar?

Aliexpress bir e-ticaret sitesidir. Fakat diğer e-ticaret sitelerinden Aliexpress’i farklı kılan özelliği; tüm ürünlerin çok ucuz ve güvenilir olması. Aliexpress üzerinden satışa konulmuş her ürün Aliexpress’e ait değildir. Bakın bunu unutmayın, her ne kadar güzel ve ucuz ürünler olsa da ürüne baktıktan hemen sonra satıcıya bakmalısınız. Satıcı eğer çok fazla başarılı ticaret yapmışsa işte o satıcının sattığı ürünleri gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Aliexpress güvenli mi?

Aliexpress bir çok e-ticaret sitesinden daha güvenlidir. Sağda solda, youtube da yada bazı forumlarda Aliexpress’i karalama amaçlı “dolandırıldım” gibisinden ibareler kullanan kişiler illaki olacaktır. Her ne kadar o kişinin neden böyle yazdığını bilmesekte az çok insan tahmin edebiliyor. Bu kullanıcılar Aliexpress’ten bir ürün satın alırken yanlış adres veriyor yada ürünün eline geçme süresi 2.5 – 3 ay gibi bir zaman olduğunu görmeden daha 1 ay olmadan ortalığı yıkmaya başlıyorlar. “Yok efendim benim ürünüm gelmedi, ben dolandırıldım” gibisinden ibareler kullanabiliyorlar. Bu gibi söylentileri kaale almayın.

AliExpress Nedir,Nasıl Sipariş Verilir Tüm Detayları İle Soru Cevap 1 Patikli Penguen

Aliexpressten Kredi kartı ile alışveriş yapmak güvenli mi?

Evet, Aliexpress üzerinden ürün satın alırken ödemenizi Kredi Kartınız ile de yapabilirsiniz. Eğer yine de ufak bir şüpheniz oluyorsa kullandığınız “Banka Kart”ınız var ise satın alacağınız ürün tutarını banka kartınıza yatırın ve aliexpressten alacağınız ürünü banka kartınız ile ödeme yapın. Emin olun aklınızda bir şüphe olmasın gönül rahatlığı ile Kredi kartınız ile de ürün satın alarak alışverişinizi yapabilirsiniz.

Aliexpressten herkes sipariş verebilir mi?

Evet, herkes aliexpressten ürün siparişi verebilir. Herhangi bir kısıtlama yok.

Aliexpressten sipariş vermek için 18 yaşında mı olmalıyız?

Aliexpressse üye olurken sizden herhangi bir yaş bilgisi istenilmez. Sipariş verirken sizden Fatura Adresi ve Kargo Adresi istenir. Orada ki bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekebilir.

Gümrük nedir?

Aliexpressten bir ürün almadan önce mutlaka herkes araştırmıştır. Belki de çoğu yerde “Gümrüğe takılır mı?” gibisinden soruları mutlaka okumuşsunuzdur. Peki ya bu gümrük nedir? Niye benim ürünüm bu gümrüğe takılıyor derseniz; Gümrük, eşya ve tüm malların ülke sınırlarından giriş ve çıkışlarında denetimlerinin yapıldığı ve vergilerin ödendiği bir kamu kurumudur.

Gümrüğe hangi ürünler takılır?

Bunun birkaç sebebi vardır.

  1. 30 Euro (120 TL= 33,5 Dolar)üzeri bir ürün siparişi verdiyseniz.
  2. Kesici alet, telefon, laptop, bilgisayar, televizyon, navigasyon, tablet gibi ürünler gümrüğe takılır.

Aliexpress ile hangi kartlar ile alışveriş yapılır?

Aklınıza gelebilecek her türlü kart ile alışveriş yapabilirsiniz. Popüler olarak örnek vermek gerekirse; Visa&MasterCard&&Maestro&İninal ve diğer 18 banka kartları.

Aliexpressten ürün aldığımızda kargo ücretli mi?

Hayır. ÜCRETSİZ. Ama alacağınız ürüne göre değişiklik gösterebilir. Bir çok ürün ücretsiz kargo olsa da bu isteğe göre eğer kargonun hızlı gelmesini istiyorsanız anlaşmalı birkaç marka mevcut: DHL & UPS kargoları ile kargonun daha hızlı elinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu Kargo ücretleri, aldığınız üründen bile daha pahalı olabilir. Örnek aldığınız ürün 5 dolarlık ama UPS ile kargonun 1 hafta içerisinde gelmesini istiyorsanız ortalam 15-120 Dolar aralığında bir kargo ücreti de ödeyebilirsiniz. O yüzden önerimiz stabil sabit bir şekilde ücretsiz gönderimden faydalanıp sadece beklemek.

Ptt ücret kesiyor mu?

Hayır Kesmiyor. Aliexpressten aldığınız her ürün otomatik olarak Türkiye sınırlarına girdiğinde ana dağıtım firması olduğu için PTT’e teslim edilir. Aliexpressten gelen ürününüz Türkiye’de PTT’e teslim edildiğinde, size ulaştırılmak üzere yola çıkarılır. Ve sizden herhangi bir ek Kargo Ücreti yada bir para alınmaz.

AliExpress Nedir,Nasıl Sipariş Verilir Tüm Detayları İle Soru Cevap 2 Patikli Penguen

Hangi kargo ile bize geliyor?

PTT kargo ile bizlere ulaştırılıyor.

Satın aldığımız ürün evimize kadar geliyor mu?

Evet, adrese teslim bir şekilde evimize kadar sipariş verdiğimiz ürün geliyor.

Kargo geldiğinde bizi evde bulamazsa ne olur? Kargomuz geri gönderilir mi?

Hayır, geri gönderilmez. Adresinizde sizi bulamazlar ise kapınıza bir bilgilendirme kağıdı yapıştırırlar yada cep telefon numaranızdan sizlere ulaşırlar. Bu durum bazen değişiklik gösterebiliyor. İlk hafta postacı sizi adresinizde bulamaz ise diğer hafta başında tekrardan bulunduğunuz mahallede posta dağıtımı yaparken tekrardan sizin adresinize gelip kontrol edeceklerdir. En son çare olarak aranacaksınız.

Kargomun evime değilde şubeye gelmesini istiyorum olur mu? Oluyorsa nasıl yapabilirim

Evet olur. Ürün sipariş verirken “Teslim Edilecek Adres” kısmına şehrinizde bulunan postanenin adresini yazmalısınız. Bu durumda siparişini verdiğiniz ürün şubeye gelecektir.

Aliexpressten laptop getirebiliyor muyuz?

Maalesef getirtemiyorsunuz. Laptop gibi büyük elektronik cihazlar gümrükten geçmiyor. Ve normal olarak 30 Euro (120 TL= 33,5 Dolar) üzeri ürün sipariş verdiğinizde bile gönderilmeyecektir. Eğer 33 dolar üzeri bir ürün siparişi verdiniz ve paranız kartınızdan çekildiyse birkaç gün içerisinde satıcı sizin siparişinizi kontrol edece ve Türkiye’ye gönderemedi hakkında size bir bilgilendirici geri dönüş yapacak ve paranızı birkaç gün içerisinde kartınız iade edecektir.

Aliexpressten telefon yada büyük cihazları getirtebiliyor muyuz?

33,5 Dolar üzeri hiçbir ürünü getirtemezsiniz. Bazı arkadaşlar önce ki zamanlarda getirtmiş olabilir fakat eskiden tutar sınırı 30 Euro değil 75 Euro’idi. Fakat yeni yılda bu sınır 30 Euro’ya düşürüldü. Eğer 30 Euro üzeri bir sipariş verirseniz gelme durumu yoktur. Kırk yılda bir ufakta olsa satıcı eğer size bir kıyak yaparak, siparişinizin üzerine yapıştırdığı gönderim barkoduna 30 Euro yerine 15 Euro yazarak size gönderimini yapabilir. Bu durum satıcının insafiyetine kalmış bir durum.

Aliexpressten dilediğimiz her ürünün siparişini verebiliyormuyuz?

30 Euro yani 33,5 Doları geçmeyecek her ürünü sipariş verebiliyorsunuz. Telefon, Kesici Alet gibi ürünlerin siparişini veremezsiniz.

Kesici aletler (bıçak,balta) getirtebiliyor muyuz?

Maalesef getirtemiyorsunuz.

Aliexpressten ürün alırken adet sınırı var mı?

Her üründen 1 kişi en fazla 3 adet satın alabilir. Daha fazlasını alamaz. Alsanız bile mutlaka gümrüğe takılır ve gümrük ürünü geri gönderir. Çünkü sizin bu ürünler üzerinden Ticaret yaptığınızı düşünür. O yüzden En fazla 1 hesaptan, 1 üründen 3 adetten fazla satın almayın.

Sipariş onay süreci nedir?

Satıcının ürünü onaylama sürecine Sipariş onay süreci denir.

AliExpress Nedir,Nasıl Sipariş Verilir Tüm Detayları İle Soru Cevap 3 Patikli Penguen

Onay bekleyen ürün nedir?

Satıcının siparişi onaylama olayına onay bekleyen ürün denir.

Ürünümün ne zaman yola çıktığını ve nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Aliexpress hesabınıza girdikten sonra “Siparişler” bölümünüze girdiğinizde ürün detaylarınızdan ürünün nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kargo takip sistemi var mı?

Evet var, PTT sitesine giriş yaptığınızda kargo takip kısmından kargonuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Kargomun takibini nereden yapabilirim?

PTT sitesinden yapabilirsiniz.

Ürün aldım ne zaman elime ulaşır?

Satın aldığınız ürüne göre bu zaman değişir. Minimum 14 Günde elinize ulaşır bazı ürünlerde ise 2 Ay içerisinde elinize ulaşır.

Aldığım ürün elime ulaşmadı ama süresi doldu. Ne yapmalıyım?

İlk olarak kargo takibi yaparak ürününüz nerede olduğunu öğrenin. Eğer Türkiye’de görünüyorsa biraz daha beklemelisiniz çünkü PTT tarafından dağıtım yapılmamıştır. Ama Aliexpress hesabınıza giriş yaparak Siparişlerim bölümünden elinize ulaşmayan ürün için “Açık Anlaşmazlık” yazısına tıklayarak bir form doldurunuz. Bu form sayesinde durumu İngilizce olarak izah ederek geri dönüş yapın.

Ürün para iadesi nasıl alabilirim?

Para iadesi için Açık Anlaşmazlık açmalısınız. Eğer ürününüz kargolandı ve Yola çıktıysa bu gibi durumda satıcı para iadesi yapmayacaktır. Çünkü bu kandırmaya girdiği için onaylanmaz. Ürün size belirtilen süre içerisinde gelmez ise o zaman siz Açık Anlaşmazlık formu doldurarak ödemenizi geri alabilirsiniz.

Dispute (Açık Anlaşmazlık) nasıl yollanır?

Siparişlerim bölümünüze girdiğinizde orada Anlaşmazlık açacağınız ürünü seçmelisiniz. Ürün detaylarına girdiğinizde “Açık Anlaşmazlık” butonuna tıklayarak karşınıza gelecek olan formu İngilizce ve anlaşılır bir şekilde doldurarak sorununuzu dile getirmelisiniz. Ve formu gönderip satıcıdan gelecek olan geri dönüşe göre sizi bilgilendirecektir.

Satıcı ile iletişime nasıl geçilir?

Satın alacağınız ürünü sepetinize eklediğinizde o ürün için mağaza ile iletişime geçme bölümü sizi karşılayacaktır. Orada ki bölümden satıcı ile iletişim kurabilirsiniz.

AliExpress’te Birden Fazla Ürün Nasıl Satın Alınır?

Her 1 üründen en fazla 3 adet satın alabilirsiniz. Dilediğiniz gibi her üründen sipariş verebilirsiniz.

AliExpress Adresimi Yanlış Yazdım Ne Yapmalıyım?

Hemen satıcı ile iletişime geçerek ürününüz onaylanmadan yeni adresinizi sıralı bir şekilde iletin.

AliExpress Kargo Kaç Günde Gelir?

Minimum gelme süresi: 14 en fazla gelme süresi ise 2 aydır.

AliExpress’ten En Fazla Kaç Tane Ürün Alabilirim?

Her 1 üründen en fazla 3 adet alabilirsiniz.

AliExpress’ten Ürün Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Satıcının bu zamana kadar sattığı ürünlerden ne kadar başarılı geri dönüş aldığına ve satıcının bu zamana kadar aldığı olumlu geri dönüşlerin %sine dikkat etmelisiniz.

Aklınıza takılan farklı soru ve sorunlarınız için bize yorum olarak ulaşabilirsiniz. 🙂

Düşüncelerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilir ve bu konu hakkında tepkinizi bizlere Emojiler aracılığı ile belirtebilirsiniz. 🙂


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

10
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

12 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. aliexpress konusunda aklımda soru işareti kalmadı sayenizde Artık gönül rahatlıgıyla siparis verebilirim aliexpressden

  2. Yeni gelen güncellemede ürünü aldıltan 1-2 gün sonra “malların alındığını onayla” yazıyor Bunu Onaylamalımıyım ? Ve onaylarsam eğer ürün gelmez ise anlaşmazlık açamaz mıyım? ACİL CEVAP LÜTFEN

  3. Bilgilendirici anlatım için teşekkürler. Yalnız yurtdışı alışveriş limiti 22 euraya düşürüldü diye biliyorum. Ayrıca bazı mağazaların kargoları 1 haftada geliyor bazılarının 1.5 ay sürdüğü oluyor.

  4. Aliexpress’ten alışveriş yapacaksanız ilk dikkat etmeniz gereken şey satıcının puanı ve satış miktarı olmalı.

  5. Bu onay bekleyen ürün olarak çıktığında onay vermemiz mi gerekiyor yoksa elimize geçince mi onaylayacaz lütfen cevap verirseniz çok sevinirim ..

  6. Sadece 30 dolar kuralı teknolojik aletlerde vs geçerli yoksa tek seferde 30 dolarlık mi alışveriş yapabiliriz ya da bir satıcıdan mi 30 dolarlık alışveriş yapabiliriz lütfen cevaplayın

  7. Bir ürünün 4 rengi var 30 dolari geçmiyor ve ben rengide almak istiyorum alabilir miyim hani dediniz ya 3 u geçemez diye