Yeni Yeni Popürleşen Meslek dalları


0

Teknoloji her geçen gün hayatımızda bazı değişikliklere neden oluyor. Bu değişiklikler gerek kişisel alanda olsun gerek toplumsal alanda olsun bizleri doğrudan etkileyecek özellikleri bulunan değişiklikler.İnsanların yaşam stillerinin değişmesi işe ihtiyaçları ve buna bağlı olarak ihtiyaç duyulan meslek dalları gelişmeye devam ediyor. Bu yazımızda popülerleşen iş kollarını sizler için derledik.

1 – İnternet sitesi kiralama hizmeti : Firmalar internet sitesi hizmetlerini sıfırdan hazırlatarak karşılıyorlardı. Ama şimdi bununla zaman kaybetmek yerine internet sitesi kiralama seçeneğini kullanıyorlar.Eğer bir girişimciyseniz internet sitesi kiralama sektörü yakın zamanda güzel paralar kazandıracağa benziyor.

2- Güneş paneli kurulumu / satış / pazarlama : Şehirler arası yolculuklar yapanken yollarda gördüğümüz güneş panelleri ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıyor. Devletin güneş paneli işine destek vermesi ile son yıllarda arazilerinde panel kurulumu yapan sayısı bir hayli fazla.Bu işin teknik olarak önderleri şuan için elektrik-elektronik mühendisleri ama sermayeniz var ise bu işten para kazanma işi sizin işinizdir.

  • Güneş paneli işinden para nasıl kazanılıyor ? – Bilindiği gibi güneş panelleri ile elektrik üretimi yapılıyor. Ürettiğiniz bu elektriği devlet sizden satın alıyor ve siz kendi elektrik ihtiyacınızı buradan sağlıyorsunuz. Bu sayede devlet elektriği taşıma hizmetini size yaptırmış oluyor daha da önemlisi  Bu uygulama Almanya ve Japonya gibi devletlerin hükümetlerinin teşvik  verdiği uygulamalardan bir tanesi.

3- Endüstri 4.0 – Kestirimci / Öngörücü bakım uygulaması hizmeti : Bu hizmet henüz çok gelişmiş bir hizmet değildir ama kısa zamanda büyük öneme sahip olacak bir meslek dalı olacağı kesin.

  •  Nedir bu kestirimci bakım ? – Bazı makineler arızalanmadan önce bazı titreşimler yayarlar. Bu titreşimlerin tipleri ileride nasıl bir arıza olabileceğinin işareti olarak kabul edilir. Titreşim analizi ile birlikte arızayı önleyebilirsiniz. Bu işin piyasada ki liderleri Makine mühendisleri ve Elektrik,Bilgisayar mühendisleridir.

4- Enerji yöneticiliği : Devlet tarafından bazı alanlarda zorunlu tutulan bu hizmetin yakında güzel paralar kazandıracak mesleklerden bir tanesi olacağı kesin.Enerjinin günümüzde büyük önem kazanmasının sonucu enerjinin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda yeni ihtiyaçlar oluştu ve bu ihtiyaçlar sonucu enerji yöneticiliği mesleği ortaya çıktı.

5- Oyun motoru hizmeti / E sporculuk : Teknoloji gelişirde oyun sektörü bu gelişmeden kısmetini almaz mı ? Dünyada oyun sektörünü 100 milyar dolar olması ülkemizde ki yöneticilerin iştahlarının kabartmış olacak ki ; Kalkınma bakanlığı bu sektör için hibe veriyor. Girişimcilerin güzel kazanlar elde edebileceği sektörlerden bir tanesi.

6- Nanoteknoloji : Nanoteknoloji ile hayatımız çok fazla kolaylaşıyor. Su geçirmez elbiseler , yanmaz elbiseler vb. alışagelmişin dışındaki ürünler nanoteknolojinin sonuçlarının sonucudur.

7- Sürücüsüz otomobil hizmeti /  Elektrikli otomobil hizmetleri : Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile bu alanda olan ihtiyaçlarda artacak gibi gözüküyor. Mesela elektrikli otomobillerin sarj ihtiyacını karşılamak için sarj istasyonculuğu hizmeti önem kazanacaktır. Tamiratı vs. işlerinde yeni yeni sektörlerinde ortaya çıkacağı kesindir. Sürücüsüz otomobiller için park yerleri hizmeti gibi hizmetlerde hayatımızda yer alabilir.

8- Sosyal medya uzmanlığı : Youtube,facebook vb. sosyal medya organlarının çok fazla kullanıcısının olması ve bu alanda ticaretin olması ‘Sosyal medya uzmanlığı’ gibi meslek dallarının oluşması ile sonuçlanmıştır. Gayet güzel paraların kazanıldığı bu sektörde hala çok fazla yol alınabilmiş değil.

9- Robot kargoculuk : Yapay zekanın gelişmesi ve drone alanında gelişmeler robot kargoculuk hizmeti alanında gelişmelere neden olacak gibi. Dünyada bazı büyük alışveriş şirketleri tarafından yavaş yavaş kullanılmaya başlanan bu hizmet çok yakında hayatımızın bir parçası olacak gibi. Girişimcilerin ilgisini çeken bu hizmet henüz yolun en başında.

10- Bina ısıtma / yalıtma / aydınlatma hizmetleri : Enerji çeşitlerinden bir tanesi olan ısı enerjisi, enerjinin büyük önem kazanmasının bir sonucu olarak önem  kazanmıştır. Bu alanda iş kollarının doğması da kaçınılmaz olmuştur. Enerjini büyük çoğunluğunun yalıtımsız binalardan kaybolduğu gerçeğinin ortaya çıkması böyle bir meslek dalının oluşması ile sonuçlanmıştır. Aydınlatma hizmetleri ise gün ışığı led ile aydınlatma işine odaklanmış durumda. Henüz yolun başında olan bir diğer aydınlatma sektörü ise ışık borularıdır. Girişimciler işin güzel paralar kazandıracabilecek olan bu sektör ülkemizde yeni yeni büyümektedir.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir