OLED Nedir ?

OLED Nedir ?

OLED Nedir ?

Bir ekran teknolojisi olan OLED’in açılımı “Organic light emitting diode” dur. Türkçeye çevirirsek OLED Organik ışık yayan diyot demektir. OLED, ultra ince ekranlarda bile siyahın en koyu seviyelerine ulaşmayı sağlayan; aynı zamanda televizyon, telefon, tabletlerin  daha verimli ve çevre dostu çalışmasını sağlayan bir ekran teknolojisidir.

OLED teknolojisini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: İki iletken arasında organik ve karbon bazlı bir film yerleştirilir. Bu iki iletken arasından bir elektrik akımı geçtiğinde, organik karbon film ışık yayar. İşte bu işlem bir OLED ekranı üzerindeki her bir pikselde gerçekleşir. Bu sayede görüntü oluşur.

OLED Türleri Nelerdir?

İki tür OLED teknolojisi vardır. Bunlar Pasif Matris (PMOLED) ve Aktif Matris (AMOLED)’dir.  AMOLED ekranda siyah renk kalitesi daha iyi olmakla birlikte bugün gördüğümüz OLED TV’lerin çoğunda kullanılan OLED türü AMOLED’dir.

OLED Ekran Avantajları Nelerdir?

OLED teknolojisi, LED aydınlatmalı LCD’lere göre çeşitli avantajlara sahiptir. İlk olarak, teknolojisi sayesinde OLED ekranlar LCD’lerden daha hafif ve daha incedirler. En önemli avantaj ise etkileyici görüntü kalitesidir. OLED ekran üzerindeki her bir piksel daha güçlü bir kontrasta sahiptir. OLED pikseller kendi ışık ve renklerini yaydıklarından, görüntülenme açıları LED arkadan aydınlatmalı LCD’lere göre daha geniştir. Bu sayede OLED ekrana tam karşıdan bakmak yerine, farklı açılardan baksanız dahi ekran üzerindeki renk ve kontrast aynı kalacaktır. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle hoşça kalın!

Beğen  
Yazar

Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir