ÖĞRENCİ EVİNDE YAŞAM


0

  Her öğrenci için eve çıkmak büyük önem arz eder. Öğrenci evine kavuşmakla birlikte kendisine pek çok yeni özgürlük de kazandığını zanneder zaten yurtta kalmayı tercih etmemesi de bu özgürlükler için değil miydi ? Peki kaç öğrenci eve çıkmakla kendine ait bir konfor alanı, refah merkezi ve yeni özgürlükler kazanır ? Çok azı, çünkü genelde öğrenci evleri insan yaşamına uygun bir yer olmaktan çıkmıştır, her şey her yerdedir. İşte bu yazımızda öğrenci evini bir ev statüsüne geri kazandıracak tecrübelerimi aktaracağım.

1- Orası bir yaşam alanı kafe değil hele koğuş hiç değil. Arkadaşalarınızla mümkün olabildiğince dışarıda buluşun ve mümkün olabildiğince arkadaşlarınızın istediği her zaman eve girme alışkanlığını kaybettirin.

2- Bulaşıkta vardiya sistemine geçin. herkesin kendi bulaşığını yıkaması senelerdir denenen ve mutfaktan küf kokusunu eksik etmeyen bir sistem bunun yerine herkesi 4 günlük vardiyalarla birlikte bulaşıkcıbaşı yapmak daha düzenli ve temiz bir mutfak kazandıracaktır ev ahalisine.

3- Temizlik yapmayın sistem oluşturun. Günlük ani bir temizlik kararı almak evi o gün için temiz tutar ama bir düzen olmadığından ev hemen dağılır ve pislenir.Bu yüzden bunun yerine evde her şeyin olması gerektiği yerin önceden belirlenip bu düzene herkesin riayet göstermesi evi uzuuuun süre düzenli tutar.

4- Gece dağılmadan salonu son bir toparlayın. Bu bence en mühim olan kural. Salonda toplanıldı , sohbet muhabbet derken odalara dağılma vakti geldi herkes bir yeri düzenlesin ( Biri salondaki bardakları mutfağa götürsün gibi). Bu sayede her gece 2 dakikalık toprlanma ertesi gün düzenli bir salon bulmayı sağlayacak ve yarın da salonu düzenli görmek hor kullanmanızı bilinç olarak güçleştirecek.

5- Klozette ayakta işeme yasağı getirin gelen misafirlerin de yapmaması için tuvalete yazı asın.

6- Ayakkabılarla kapı girişine kadar bile gelmeyin kesinlikle dışarıda çıkarılsın.

7- Sigara her yerde içilmesin bir yer belirlensin cam kenarı oraya bir masa atılsın ve sadece orada içilsin ve çamaşırlar bundan mümkün olabildiğince uzakta kalsın.

8- Son olarak kendinize ait bir konfor alanınız olsun odanız gibi burası herkesin girdiği bir yer değil sizin dinlenip stres attığınız bir yer olmalı tıpkı eviniz gibi.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0
İlker Taskolu

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir