Minimalizm Seçeneği


3

Minimalizm Seçeneği: Mark Zuckerberg’ün Her Gün Aynı Şeyi Giymesinin Sebebi

minimalizm zuckerberg resmi

 

Mark Zuckerberg’ün dolabına bir bakın:

 

minimalizm ile ilgili görsel

Sadece gri tişört… Biraz garip görünse de bu sadece Zuckerberg için geçerli değil.

 

Bu da Obama’nın kıyafet tercihi:

obama minimalizm

Her zaman gri veya mavi bir takım elbiseyle mavimsi bir kravat tercih ediyor.

 

Peki bu insanlar neden tekrar ve tekrar aynı şeyleri giyiyor? Moda anlayışı olmayan zevksiz insanlar oldukları için mi? Ya da kendilerini markalaştırmaya mı çalışıyorlar? Pek sayılmaz.

 

Gerçek çok daha basit: Seçim yapmak istemiyorlar.

 

Seçim Yapmanın Zorluğu

Seçim yapma gücünü elinde tutmak her zaman bir zenginlik değil. İrade üzerine yirmi yıl boyunca yapılmış bir araştırmaya göre:

-İrademizi her şey için kullanıyoruz. (seçim yapmak, odaklanmak, yaratıcı olmak…)

-Günlük irade gücümüz sınırlı. (Sahip olduğunuzdan fazla şeye karar vermeye çalışmak sarhoşken karar vermeye çalışmakla aynı işlevi görüyor)

 

Eğer bunlar aklınıza pek yatmadıysa, şunu okuyun:

Gereksiz karar verme süreçleri performansı düşürür.

 

Obama bir röportajında bu konuyu şöyle açıklıyor: “Verdiğim kararların sayısını azaltmaya çalışıyorum. Ne yiyeceğini ya da ne giyeceğimi düşünmek istemiyorum. Düşünmem gereken çok fazla başka şey var.”

 

Zuckerberg de bir röportajında Obama’nın sözlerini doğrularca konuşuyor: “Hayatımı öylesine temizlemek istiyorum ki bu topluluğa en iyi şekilde nasıl hizmet edebileceğim dışında mümkün olduğunca az şey düşünmek istiyorum.”

 

Zuckerberg, Obama ve diğerleri keyifli ya da güzel olduğu için sürekli aynı şeyleri giymiyorlar, sürekli aynı şeyleri giyiyorlar çünkü bu işe yarıyor.

 

Verdiğimiz her karar irade gücümüze tesir ediyor. Her karar yaratıcılığımızı ve konsantrasyonumuzu düşürüyor.

 

Artık gereksiz şeyleri düşünmenin hayatımıza korkunç etkisinin farkındayız. Pekala bununla ilgili ne yapabiliriz?

 

Gereksiz Kararlar Bataklığından Kurtulma

 

Bizler Mark Zuckerberg, Barack Obama ya da Steve Jobs değiliz fakat bu bataklık bizim hayatımızı da etkiliyor.

 

Hemen dolabınıza bir düzine gri tişört almanıza ve geri kalan tişörtleri atmanıza gerek yok. Bu yazının geri kalanında minimalizmi seçenler için birkaç öneri vereceğim.

 

  1. AŞAMA:

 

Kararlarınızı takip edin: Bir haftanızı her gün verdiğiniz kararları takip etmekle geçirin ve her gün bunları not alın.

 

Etkilerini ölçün: Notlarınızı gözden geçirin ve seçimlerini gruplara, kategorilere ayırın. Sonrasında kendinize “Bu seçimimin hayatımın merkezine koyduğum amaç/istek/ideallere gerçekten etkisi oldu mu?” diye sorun. Çoğunun etkisinin olmadığını göreceksiniz.

 

  1. AŞAMA:

Hayatınıza gerçek bir etkisi olmayan seçimlerinizi azaltmak ya da yok etmek için bir plan yapın. Bu konuda benim yaptıklarımdan öneriler:

Gardırobunuzu basitleştirin. Hayatımızın %80inden fazlasında kıyafetlerimizin aynı %15-20sini giyiyoruz. Geri kalanlardan kurtulun.

Her hafta aynı yemekleri yiyin. Bugün ne yesem diye düşünmemek karar verme mekanizmanızın performansını yükseltirken aynı zamanda, her şeyin planlı olması sağlıklı beslenmenizi de beraberinde getirir.

Kendinize bir sabah rutini oluşturun. Sabah uyandığımız andan evden çıkana kadar bizi fazlasıyla yoran kararlar bataklığına sürükleniyoruz. Hepsini bir rutin ile otomatik hale getirin. Bu gününüzün geri kalanında önemli seçimler yaparken işinize yarayacak.

Ertesi günün hedeflerini uyumadan önce belirleyin. Böylece sabah gereksiz kararlar almak zorunda kalmadan doğrudan yapmak istediklerinize odaklanırsınız.

 

Düşük önemde kararlar vermeyi bırakın, bunun yerine etkili olun.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

3
Kerim Genç

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir