Migren Nedir ? Migren Nasıl Tedavi Edilir ?


3

Her insan muhakkak bir dönem baş ağrısı yaşamıştır.Kendiliğinden geçen hafif baş ağrıları olduğu gibi, ağır seyreden, uzun süren, tekrarlayan baş ağrıları vardır ki, ciddiye alınmalıdır. Baş ağrılarının %90’nını teşkil eden, migren ve gerilim tipi baş ağrılarının farkını önceden bilip tedbir almak gerekir.Bizlerde Bu Makalemizde Sevgili PatikliPenguen ziyaretçileri için Migren hakkında merak ettiklerinizi ayağınıza getirdik.Keyifli Okumalar..

 

Migren mi Gerilim Tipi Baş Ağrısı mı ?

000000273960-jessica_stam-squaremedium

Baş ağrısı hemen herkesin sıkça yaşadığı bir durum olmakla birlikte, ağrının ani ve şiddetli olması, ciddi bir hastalığın habercisi olma ihtimalini artırmaktadır.

Daha önceki baş ağrılarına göre farklı ve şiddetli, bir tazyik, adeta bir patlama diye tanımlayacağımız tarzda baş ağrıyorsa, tehlikeli olabilir, bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Sürekli ağrılarda ikinci bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır. Daha önce periyodik gelen ağrıları olan hastalarda, ağrılar süreklilik kazanmışsa psikolojik sebepler düşünülmelidir.

Baş ağrısına, stres, miyopi, astigmat gibi göz hastalıklar, burun tıkanıklığı, sinüzit ve diş hastalıklarının sebep olacağı unutulmamalıdır. Bunlardan başka, yüksek tansiyon, kan şekeri düşüklüğü, hormonal değişiklikler, migren, baş-boyun kaslarının spazmından kaynaklı baş ağrıları olabileceği gibi, beyin damarları anevrizması, beyin tümörleri, menenjit, ensefalit gibi beyinle ilgili hastalıklarda ciddi baş ağrıları yapmaktadır.

Baş ağrıları içinde %90 gibi yüksek bir oranda görülen migren ve gerilim tipi baş ağrılarını birbirinden ayırmak gerekir.

 

Migren Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar Var mıdır ?

Tedavideki hedef, migren atağını artıran faktörleri ortadan kaldırmak, sinir sistemindeki hassasiyeti ve ağrı sırasında ortaya çıkan damar ve damar çevresindeki olayları baskılamaktır. Temel tedavi, Koruyucu ve atak tedavisi olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer hastanın ağrıları ayda bir veya iki kez görülüyorsa sadece atak sırasında tedavi uygun görülür. Ağrı tedavisinde basit ağrı kesiciler, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, ergotaminli ilaçlar ve triptanlar kullanılır.

Ağrı kesici ve ergotaminli ilaçlar sık kullanıldığı taktirde ağrıyı sürekli hale getirir ve bazen yan etkilere yol açabilir. Atak sırasındaki bulantı  ve kusma içinde antiemetik ilaçlar verilir. Ağrı kesiciler atağın başında alınmalıdırlar. Emilimi hızlandırmak için, Bulantıyı önleyici ilacın ağrı kesiciden önce alınması gerekir.

Migrenin Genel Özellikleri Nelerdir ?

♦Genellikle ağrı, başın tek tarafındadır.

♦Ağrı zonklayıcı özellikte, orta veya şiddetlidir.

♦Bulantı, kusma olur.

♦Baş ağrısı krizler halinde gelir.

♦Ağrı 4 saatten 3 güne kadar sürebilir.

♦Ağrı başlangıcında görme bozuklukları olabilir.

♦Baş hareketleri ve fiziki aktiviteyle ağrı artar.

♦Migreni olan ışıktan ve sesten rahatsız olur.

 

Gerilim Tipi Baş Ağrısının Migrenden Farklı Yönleri Nelerdir?

♦Çoğunlukla Stresten Kaynaklanır.

♦Başın arkasından öne yayılma gösterir. Bütün başı tutar.

♦Çok nadir tek taraflı olabilir.

♦Bulantı Olabilir ama Kusma Gözlenmez.

♦Ağrı 1-2 hafta sürer.

♦Ağrı, kriz şeklinde olmaz.

♦Ağrı başlamadan önce görme bozuklukları olmaz.

♦Hareket etmekle, baş ağrısı artmaz.

46690-migren-agrisi-baslamadan-dikkat

 

Migren Önlenebilir mi ?

psikoterapi-ile-migrene-veda-edin

Baş ağrısı atağı birkaç ay içerisinde 4’ten fazla ise, sadece atak sırasında değil, migren atağını önlemeye yönelik ilaçlarda kullanmak gerekir.

Hastalığın şiddeti ve hastalığın genel durumuna göre, bir grup ilaç her gün düzenli olarak alınmalıdır.Ancak ağrı kesicilerin hergün alınması tavsiye edilmemektedir.

 

Migren Neden Oluşur ? Migrenin Sebepleri Nelerdir ?

Genetik olarak bazı hastalıklarda olduğu gibi, migrenede eğimli kişilerde, hem biyolojik, hem de bazı çevresel faktörler, beyinde bir aktivasyona sebep olurlar.Buna bağlı olarak, beyinde bazı kimyasal maddelerin salgılanması ve beyin damarlarının genişlemesiyle sinirler uyarılır ve baş ağrısı başlar.

Migrenden sorumlu belli başlı faktörler;

♦Devamlı ve yüksek gürültülü ortam.

♦Yükseklik değişiklikleri

♦Hava kirliliği, sigara dumanı

♦Parlak veya titreyen ışıklı ortam

♦Parfüm kokusu, kuvvetli diğer kokular

♦Sıcaklık, nem, basınç, rüzgar gibi hava değişiklikleri

♦Mevsim değişiklikleri

♦Açlık ve Öğün atlamak.

♦Uyku düzenindeki bozukluklar.

♦Uçak yolculukları

♦Doğum kontrol hapları gibi bazı hormonal ilaçlar

♦Kadınlarda hormonal değişiklikler

♦Bazı yiyecek ve içecekler(çikolata,kuruyemiş,asitli içecekler)

 

 


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

3
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir