İşyeri Açma Rehberi ve Aşamaları


0

Bu yazımızda işyeri açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaları sizler için derledik. İş yeri açma rehberi olarak adlandırdığımız ve yazımızda işletmenizi sağlam temeller üzerine kurmanızı sağlayacak özgün ve işe yarar bilgiler ile dükkan açma ve iş kurma aşamalarını da sizler için açıkladık.

1 – Kuracağınız iş için iş fikri araştırması yapın.

Bir iş kurmak için öncelikle kuracağınız işi belirlemelisiniz. Hangi tip bir iş kuracağınız belirleyip o iş ile alakalı olarak bazı araştırmalar yapmanız gerekir.

 • Bulunduğunuz kurmak istediğiniz işletmenin benzeri bir işletmeye ihtiyaç var mı ?
 • Kuracağınız iş için gerekli yetkinliklere sahip misiniz? Bazı teknik işlerde belge gereksinimi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse ; Elektrik tesisatı dükkanı açmak için ustalık belgesine sahip olmalısınız. Bunun için araştırma yapmalısınız.
 • Gerekli sermayeyi sağlayabilecek misiniz ?
 • Kuracağım işin konumu neresi olmalı veya mevcut konumlar müsait mi ?

2 – İş kurmak için sermaye nerelerden temin edilebilir ?

Sermaye temin etmek için bazı yollar mevcuttur bu yolları yazalım ;

 • Özsermaye : Kendinize ait bir miktar para bulunuyor olabilir.
 • Ortaklık ile iş kurmak : Kendinize bir ortak bulabilirseniz sermaye açısından yararınıza olabilir.
 • Yatırımcı : İşiniz için belli bir kar karşılığı yatırım sağlayacak kişiler bulabilirsiniz.
 • Banka kredisi : Dikkatli olmak ve kullandığınız paranın sizin olmadığını dikkate alarak kredi çekebilir ve kazandıkça belli miktar fazlası ile bankaya ödeme yapabilirsiniz.
 • Kosgep : Devletimiz iş kurmak isteyenleri belli alanlarda desteklemektedir. Kosgep kurslarına giderek kendinize kosgep faizsiz kredi veya kosgep hibe kredisi alabilirsiniz.
 • Esnaf ve sanatkarlar kooparatifi

3 – Güzel ve güven verici bir şirket ismi belirleyin.

İşletmenizi ismi önemlidir. Akılda kalıcı ve güven sarsmayıcı bir işletme ismi belirlemeniz ileride büyüme ihtimali bulunan firmanızın imzası olacaktır. Prestij verici bir telefon numarası ve kartvizit şirketinize yakışacaktır.

4 – İşyeri açmanın resmi aşamaları nelerdir ?

Bir iş kuracağınız için bu iş devlet gözetiminde olacak ve dolayısıyla bazı resmi aşamaları olacaktır. Şimdi o aşamaları genel hatları ile maddeler halinde yazalım;

 • Vergi dairesi : Vergi dairesine iş yeri açacağınıza dair bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu işlemi bir muhasebeci ile anlaşarakta yapabilirsiniz.Bazı belgeler gerekir onları hazırlayıp gitmeniz yararınıza olacaktır. (Nüfus cüzdanı – İkametgah – Kira kontratı veya kendinize aitse tapu belgesi kopyası ) Sonraki aşamalarda fatura,irsaliye basımı yaptırılır ve yazar kasa alınır. Alınan yazar kasa vergi dairesinde işletilmelidir.
 • Belediye : İş yeri açacağınıza dair belediye ile ilgili bazı işlemler bulunmaktadır.Belediyeye bir işyeri açıldığına dair dilekçe ve bazı ek belgeler verilmelidir. ( Kimlik fotokopisi – Ticaret sicil kaydı  – vergi levhası fotokopisi – Vesikalık fotoğraf)
 • Esnaf ve Ticaret odalarına kayıt olmalısınız : İlgili esnaf odasına giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 • Bu işlemler bittikten sonra zabıtalar iş yerinizi kontrol etmeye gelecektir. Reklam panolarınız vs. incelenecektir, eksikleriniz var ise size bildireceklerdir.
 • Bağkur işlemlerini başlatmalısınız.
 • Eksiklerini tamamladıktan sonra eleman çalıştırabilirsiniz.

5 – Sağlam ve müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veren bir ekip oluşturun.

Bazı işletmelerde aniden müşteri artışı olur ama ekip yetersizliğinden dolayı gelen müşterileri geri çevirmek zorunda kalırlar veya diğer işleri yarım bırakarak yeni bir işe başlama yolunu seçerler. Bu ise firmanın kötü sonuçlar ile son bulması ile bile sonuçlanabilir. En iyi ihtimal güvenirliğiniz sarsılır.

6 – İşletme için reklam ve tanıtım önemlidir.

Büyük ve başarılı firmaların televizyon reklamlarında veya internet reklamlarında etrafımızı sardığını görürüz. İlk aşamada büyük bütçeli reklamlar vermek yerine broşür basımı veya yerel gazetelerde reklam alanı almak işinizi görecektir.

7 – Büyük ve köklü firmalar ile iş birliği yapın.

Bölgenizde bulunan köklü işletmeler ile aranızı iyi tutun. Ortak yönlerinizin olduğu firmalar size daha çok iş paslayacaktır. Örneğin; Mobilya işi,Pvc pak pen işi , tesisat işi gibi işlerde kaba inşaat üzerinde çalışma olur. Siz diğer firmalara iş paslarsanız onlarda size iş paslar.Bırakın onlar sizin en iyi referanslarınız olsunlar. 

8 – Sürekli müşteriler edinmeye çalışın ve müşteriyi memnun edin.

Sürekli müşteriler işletmenizin yapı taşları olarak görev alırlar. Başka müşterileri size yönlendirirler ve referansınız olurlar.

9 – İnternet sitesi kurmayı unutmayın.

Günümüzün getirdiği şartlar ile internet sitesi kurmak eskisi kadar maliyetli bir iş olmaktan çıkmıştır. Özellikle servis benzeri bir iş kuracaksanız ‘İstanbul kadıköy şofben montaj servisi’ gibi aramalarda işlerinizin arama motorlarında bulunması ile işlerinizi çoğaltabilirsiniz.Ama tavsiyemiz ilk aşamada web sitesi için bütçenizi açan bir harcamadan kaçınmanız olacaktır.

10 – Yenilikleri takip eden bir işletme olun ve işlerini zamanında yapın.

Hızlı gelişen teknoloji ile hızlı yaşayan insanlar ve hızlı gelişen modaları takip etmeniz şartları firmanızı ön planda tutacak bir araç olacaktır. İşlerinizi zamanında yapmanızda müşterilerinizin gözünde sizin bir adım önde tutacaktır.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0

Tepkiniz ne oldu?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Akıllıca Akıllıca
0
Akıllıca
Komik Komik
0
Komik
Efsane Efsane
0
Efsane
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
kadir taşkolu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.