İstanbul’un Gerçek Yüzü


4

Çöpe Atılan Saatler…

Bu şehr-i Sıtanbul ki bi-misl-ü behadır
Bir sengine yekpare Acem mülkü fedadır.

Nedim 17-18. yüzyılda bunları söylerken İstanbul’un nüfusu 600.000 civarındaydı. Oysa 2016 verilerine göre sadece 1 yılda 360.000 kişi İstanbula göç etti ve son verilere göre 15 milyon 29 bin 230 kişi ile beraber yaşamaz zorundayız.

İstanbul, İstanbul’da yaşamayanlar için cennet gibi gelebilir. İş olanakları, prestijli üniversiteler, kültür ve sanat her şeyi barındırıyor. Fakat bir de bu şehrin arka yüzü var.
Ulaşım, İstanbul’a gelenlerin hiç hesaba katmadıkları şeylerin başında geliyor.
Özel araç başlı başına bir sorun hepimiz için. Bir yandan 20 km yolu 1.5-2 saatte gitmek, bir yandan park yeri bulma sıkıntısı, bir yandan mahalle aralarına parkedilen araçların güvenlik sorunları…
Öte yandan toplu taşımaya yönelirsek bunca metro ağlarına, metrobüse, otobüslere ve minibüslere rağmen talep karşılanamıyor.

 

Beyaz yakalı, mavi yakalı, öğrenci veya bir gezgin olun fark etmez. Eğer İstanbul’da bir A noktasından B noktasına gitmek istiyorsanız yolda en az 2 saat geçirmeye hazırlıklı olun. Sabah 8 akşam 5 iş hayalleri İstanbul gerçeğinde eziyete dönüşmeye başlıyor. Öyle ki işe gitmek için sabah 6 da kalmanız gerekli ve eve dönüş saatiniz akşam 7-8 lere kadar uzayabiliyor. Beyaz yakalı köleler olarak günde 12 13 saat patronunuza para kazandırmak zorunda kalıyorsunuz.

İSTANBUL’DA ÖĞRENCİ OLMAK

Üniversiteye hazırlanan birçok öğrencinin hayalleri İstanbul’da okumak. Boğaziçi, İTÜ, Cerrahpaşa, Çapa, Yıldız Teknik, Koç, Sabancı gibi Türkiye’nin en prestijli üniversiteleri bu şehirde bulunuyor.

Bu hayaller ile gelen öğrenciler büyük bir hüsranla karşılaşabiliyor ve eve çıkmak bu sorunların en başında geliyor.

Metrobüs ve metro ağlarının yakınlarında bulunan evlerin kiraları 1500 liradan aşşağı olmazken bu fiyata Anadolu’nun birçok yerinde villada kalınabiliyor.

Maddi zorluklardan dolayı öğrenciler kendi paralarını kazanmak için çeşitli işlerde çalışmak durumunda kalıyor. Bir yandan zorlu dersler bir yandan maddi kaygılar üniversiteli gençlerin İstanbul hayallerini suya düşürüyor.

Velhasılıkelam, İstanbul birçok güzelliğe, iş olanaklarına, plaza hayatına, kaliteli eğitim kurumlarına sahip olmakla birlikte yüksek nüfusa ve artan göç oranına bağlı olarak her geçen gün daha düşük bir yaşam kalitesi vadediyor.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

4
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir