Gelecekte Değer Kazanacak 10 İş Kolu


0

Yaşayarak gördüğümüz gibi bazı meslekler 10 yıl öncesine kadar yoktu ama şimdi gayet kazançlı şekilde ortaya çıktı. Bu meslekler youtuber’lık , İnternet reklamcılığı, blogculuk ve kargo-kurye işleri gibi işlerdir. Bu meslekler 10 öncesinde hiç popüler meslekler değildi ama şimdi gayet kazançlı meslekler oldular. Peki ya 10 yıl sonrasında değerlenecek meslekler neler olabilir ?

1- Robot tamiratı / onarımı / yazılımı vs. işler : Robotlar gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer işgal etmeye başladılar. Yapay zekadaki gelişmeler ile daha da fazla yer kaplayacakları uzak olmayacak seviyede bir meseledir. Robot tamiratı işinde şimdiden kendinizi geliştirmeyi başlayarak gelecekte kazançlı bir meslek sahibi olabilirsiniz. Peki bu meslek için hangi okullarda okumak gerekli : Bu iş için elektrik – mekanik – bilgisayar – yazılım vs. meslekler ile ilgili olan bölümler okumamız ve bu alanlarda kendimizi geliştirmemiz bu meslek dalında bir adım önde olmamızı sağlayacaktır. Hali hazırda otomasyon ve mekatronik alanları bu alandaki açıkları kapatmada etkili olacağa benziyor.

2- Bireysel tarımcılık : Teknolojinin bizlere sunmuş olduğu avantajlı bir diğer meslek dalı da tarım sektöründe olacak gibi gözüküyor. Dünya nüfusunun gün geçtikçe artması ve bazı alanlarda üretimin bu artışı karşılamayışı tarım alanında da bireyselliğe neden olacak gibi gözüküyor. Bir başka tarım ile ilgili gelişme ise ‘Dikey tarım’ alanında olacak gibi. Topraksız tarım , Su üzerinde balık + tarım gibi alternatif alanlarında önem kazanacağı ortada.

3- Kişisel güvenlik firmaları : Teknolojinin gelişmesi ile sürekli iyi şeyler oluyor denemez. İnsanlar, teknoloji gibi bir nimeti kötü amaçları içinde kullanabilir. Yapay zekalı robotlar , kişisel verilerin güvenliği vb. konuları ilgilendirebilecek olan bu kişisel güvenlik firmaları. Acil durumlar için özel korunaklı konutlar yapımı gibi türevleri doğurabilir.

4- Uçan taksicilik : Gün geçtikçe arabalarımız şekil değiştirmeye devam ediyor ve uçan taksilerin hayatımızda yer alacağı kesin. Uçan taksilerin hayatımızda yer almasıyla onların kontrollerini sağlayacak şoförler, işletmesini yapacak firmalar önem kazanacak.

5- Elektrikli araba şarj istasyonu işletmeciliği : Günümüzdeki petrol istasyonlarının yerini alacak bu işletmeler elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla daha da önem kazanacak bir meslek dalı olacak.

6- Yazılımcılık : Bu meslek gelecekte, şimdikinden daha değerli olacak bir meslek olacak gibi. Akıllı olarak adlandırdığımız bütün sistemlerin yazılım ile ilgili olması ve akıllı olarak adlandırdığımız sistemlerin vazgeçilmez derecede hayatımızı sarması bu mesleğin önemli meslekler arasında yer almasını sağlayacaktır.

7- Akıllı giyisi / Tekno giyisiler :  Hayatımızda her şey gelişirde elbiselerimiz gelişmez mi ? Teknolojinin gelişmesi ile giysilerimizde bu işten payını alacaktır. Bu işin üretimi ve ticaretini yapanların güzel kazançlar elde edeceği kesindir.

8- E-spor oyunculuğu : Oyunlarında bu olaydan nasibini alacağı kesin. Şimdiden yeni yeni başlayan e-spor oyunculuğu mesleğini yapanlarda sporcu denecek gibi.

9- 3D yazıcı/arge dükkanları :  Gelecekte 3d yazıcılar ile daha fazla ve ayrıntılı ürünler yazdırılacak ve bunun sonucu 3d yazıcıların fiyatları herkesin alabileceği fiyatların üzerinde bir değerde olacak.Sermayesi olanların 3D yazıcı alıp müşterilerinin istediği ürünleri ücret karşılığı yazdırıp kazanç elde edebileceği bir meslek olacak.

10- Psikiyatri / Psikolog : Son yıllarında gelişmelerinden bir tanesi de bu alanda . İnsanlar teknolojini gelişmesi sonucu olumsuz olarak stres gibi bazı istenmeyen sonuçlara sahip oluyorlar. Bu sonuçlar sonucunda istenmeyen olaylar ortaya çıkıyor. Bir tıp dalı olan bu dal gelecekte bunalıma giren ve sağlığını kaybeden hastaların arayacağı insanlardan olacak gibi.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir