ESP Nedir ?

ESP Nedir ?

ESP’nin açılımı ”Electronic Stability Program” dır.Denge, kararlılık anlamları taşımaktadır.Esp tek başına bir sistem değildir diğer sistemlerle beraber çalışmaktadır. Bunlar ABS ve ASR dir. ABS ve ASR olmadan ESP tek başına bir anlam ifade etmez.

Electronic Stability Program, Bmw de DTC ismi ile anılmaktadır, DTC kısaltmasının açılımı “Dinamik Çekiş Kontrolü” şeklindedir.Geri kalan araçlarda ise Esp olarak adlandırılmaktadır.

ESP Nasıl Çalışır ?

Bu sistemin çalışması için araçlarda belirli sensörler vardır. Traction Control-Çekiş Kontrolü gibi.Her tekerin içerisinde bir ivme ölçer bulunur.Aracın tam ortasında bir ivme ölçer bulunur arabanın dönme durumlarını anlayabilmek için ve direksiyonda da bir sensör bulunur dönüş yönünü anlayabilmek için.Bütün bu sistemlerin bilgi verdiği bir kontrol ünitesi bulunmaktadır.Bu kontrol sisteminin kontrol ettiği hidrolik bir pompa vardır. Bu pompa frenlere giden sıvıyı kontrol eder kısacası her tekere ayrı ayrı fren yapma yetkisi verir.

ESP Sensörler

ESP ‘nin çalışma mantığı oldukça basittir ama hayat kurtarır. Bir örnekle anlatmak gerekirse.Hızla gidiyorsunuz solo doğru bir viraj var fren yaptığınızda Understeer-Önden Kayma olacaktır.Direksiyon ve araba farklı yönlerde hareket edecektir.Esp bunu fark eder ve bunu engellemek için sol arka tekeri frenleyerek arabayı tekrar doğru yola sokar.

Esp Understeer

Aynı şekilde Oversteer – Arkadan Kayma durumu için ise.Hızlı bir şekilde yine sola doğru olan bir viraja girdiniz aracın burun kısmı iyice sol tarafa kaymaya başlayacaktır.Esp bunu engellemek için sağ ön tekeri frenleyerek  tekrardan yola sokmayı başarır.

Esp Oversteer

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir