Elfler


0

Uzun boylu, sarışın, güzel ve sonsuz yaşamlılar…
Şarkılar şiirler arasında büyüdüler elfler valinor diyarında… Eru’nun huzurunda…
Böyle bilinir elfler Tolkien’in yarattığı evrende. Fakat Tolkien’in anlattıklarından daha fazlası var.
Elfler İskandinav, Anglo Sakson ve Cermen kültür kollarına ayrılan kuzey kültürünün çok popüler bir halk inanışı figürüdür. Tanrı Frey tarafından yönetilen Alfheim’de (Cennet) yaşar ve tanrıların emrinde hareket ederler. İskandinav Elfleri, yüce ruhlu ve ahlaklıdır. Elfler kimi zaman iyi yürekli, şefkatli, hastalıkları iyileştiren, bitkilerin ve taşların gizli sırlarını öğreten varlıklarken,

Kimi zaman zararlı, hilekâr, kötü niyetli ve tehlikeli olabilirler. İnsanları ve hayvanları büyüleyip hastalandırabililer.

TOLKİEN EVRENİNDE ELFLER

Gişe rekorları kırmış birçok dalda ödül almış Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin ve Orta Dünya evreninin yaratıcısı Tolkien bir dilbilimciydi. Mitolojiye olan ilgisi, ve torunlarına anlattığı hikayeler ile birleşince orta dünyanın temellerini atmaya başladı.

Elfler bu evrenin belki de en çok sevilen karakterlerinden birisi oldu. Uzun boylarıyla, göz alıcı güzellikleriyle ve zarif şarkılarıyla baş döndürdüler.
Elfler, ölümsüz bir ırktır. Savaşlar dışında pek öldükleri görülmez. Eğer bir Elf çok üzgünse, çok bağlı olduğu yerini, yurdunu, sevdiği ırmakları, sevdiği varlığı terk etmek zorunda kalmamışsa her zaman sağlıklı ve her zaman neşelidir; ölüm yanına bile yaklaşamaz. Cenk esnasında aldıkları ağır yaraların bile sabaha geçtiği bilinmektedir.
Tanı Eru tarafından yaratılan elfler Orta Dünya’ya ilk gelenler oldular. Bu nedenle onlara ilk doğanlar da denmektedir. Eru’nun yarattığı ilk Elfler aşağıdaki gibidir. Bu Elfler, ilk uyananlardır. Yaratıcı İluvatar (Eru) tarafından varedildikleri için anne ve babaları yoktur. Kaynaklara göre Elmo, Elwe ve Olwe kardeştir.
Finwe,
Elwe (Elu Thingol),
Olwe,
Nowe (Cirdan),
Lenwe,
Ingwe
Elfler, çok uzun dönemler krallıklara sahip olmalarına rağmen çok çeşitli ve karmaşık olmayan bir soyağacına sahiptir. Bunun nedeni ise her bir Elfin yüce insan krallıklarından bile uzun süren ömrüdür. Örnek verecek olursak Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinde izlediğimiz zarif Elf hanımı Galadriel’in Frodo’nun macerasından bir süre sonra denizin ötesine gittiğinde yedibin yaşlarında olduğunu söyleyebiliriz.
Bir dilbilimci olan Tolkien sadece bu ırk üzerinden harika hikayeler yaratmadı; bu ırkı bize hediye ederken üzerine Elfçe denilen tılsımlı bir dili de geliştirdi.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0
serdar

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir