Dünyadaki Sıra Dışı Okullar


2

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde eğitimde farklı uygulamalara başvuran birkaç okulu sizlerle paylaşacağız. Eminim farklı uygulamaları olan bir çok okul görmüşsünüzdür. Ama siz hiç yüzen okul gördünüz mü? Yada ayakkabıyla giremediğiniz bir okul. O zaman patiklipenguen ailesi olarak sizler için hazırladığımız makalemize bir göz atın. Keyifli okumalar dilerim.

 

 

NLE_3.jpgYÜZEN OKUL (NİJERYA)

 

Nijerya’da Makoko toplumunun yerel mimarisi ile yenilikçi teknolojilerini bir araya getiren yüzen okul projesi, bölgedeki eğitim problemlerine çare bulmaya çalışıyor. Okul olarak kullanılacak olan bu üç katlı yapı, 256 plastik varilin üzerinde duruyor ve üçgen prizmalar şeklinde tasarlanıyor. Malzeme olarak tahta kullanılıyor ve yapıların ihtiyacı olan enerji güneş panelleri ile sağlanıyor. Bu okulda yaklaşık 100 öğrencinin eğitim alması hedefleniyor.

 

 

guney-korede-mers-yayilmaya-devam-ediyor-209-okul-dersleri-durdurduTEMİZLİK YAPAN ÖĞRENCİLER (GÜNEY KORE)

Çocuklar okulda birçok şey öğrenir; Matematik, edebiyat, biyoloji… Bütün bunların yanında aslında okul, çocuklara hayatı da öğretmelidir. Buna en güzel örnek Güney Kore’den verilebilir. Koreli öğrenciler kendi okullarını kendileri temizliyorlar. Böylece temizliği, kirliliği; yani hayata dair önemli bir detayı öğrenmiş oluyorlar.

 

s-a6e7672e57a48db28add50fe889e6048495f8a64SINIFA AYAKKABI İLE GİRİLMEZ (JAPONYA)

Japonya’da öğrenciler okullara girerken ayakkabılarını çıkarıyorlar. Öğrencilerin ayakkabılarını çıkarmalarının birkaç sebebi var. Birinci sebep elbette temizlik. Japon okullarında Kore’de olduğu gibi hademe bulunmuyor ve temizliği öğrenciler yapıyorlar. Kendi okulunu temizleyen öğrenciler kirletmemenin de yollarını arıyorlar. Bu gibi durumlar öğrenciler arası eşitlik kavramını da geliştirmiş oluyor.

 

 

 

waldorf-1TEKNOLOJİSİZ OKUL (ABD)

Günümüz çocukları teknolojinin içinde doğuyor. Küçücük çocukların teknolojiyle büyümesinden şaşkınlıkla karışık tuhaf bir keyif duyuyoruz. Zeki bir nesil yetişiyor zannediyoruz. Ama teknolojinin ana vatanı diye tabir edilen Silikon Vadisi’ndeki  E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devleri, çocuklarını teknolojiden arındırmaya çalışıyor. Bunun için de teknolojisiz okulları tercih ediyorlar. Bu okullarda bilgisayar ekranı ya da akıllı tahtaların yerini eski karatahta, cetvel, makas, tebeşir, kürek, dikiş iğnesi, fırça ve çamur alıyor.

 

finland-smiles-wr.jpg__800x600_q85_cropSINAV VE KARNE YOK, HERKES BİRİNCİ (NORVEÇ)

Her öğrenciyi kapsayıcılık prensiplerine dayalı olan Norveç eğitim sisteminde, öğrencilere rekabet öğretilmiyor. 8’inci sınıfa gelinceye kadar karne almayan ve sınava tabi tutulmayan bu çocuklar hakkında sınıfa ya da veliye kimin daha iyi olduğu açıklanmıyor. Her çocuk en iyidir ve bu yüzden spor müsabakalarında bile bütün çocuklara birincilik madalyası veriliyor.

 

Ne yazık ki güzel ülkemizde bu gibi yararlı eğitim sistemleri uygulanmıyor. Makalemizde de anlattığımız gibi çocuklarımız rekabet içerisinde ve sınav stresin de boğulup içe kapanma, aşırı agresiflik, sosyal hayattan uzaklaşma vb. sorunlara maruz kalıyor. Ülkemizde Tüzder yani üstün zekalı çocuklar için oluşturulmuş bir dernek olduğunu ve çok faydalı sistemlerin uygulandığını biliyoruz. Ancak bu sistemlerin artık okullarımızda da uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Umarım yakın gelecekte eğitim sistemimiz çocuklarımızın daha bilinçli yetişmesini sağlar.

 


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

2
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. özellikle amerika daki okulların teknolojiden uzak olması bizlerin ise çocukların ellerine tablet vermemiz.Her şeyi açıklıyor.

    1. malesef bu durum gerçekten iyi değil. Umarım artık çözüm getirilir ve çocuklarımız, geleceğimiz daha iyi şekillenir.