ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK: DOSTLUĞUN ÖYKÜSÜ

“Bu tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Umarız asla rastlamak zorunda kalmazsınız.”


0

Bittiği için üzüleceğiniz, sürükleyici, günlerce etkisinden çıkamayacağınız bir kitap mı arıyorsunuz? O zaman “Çizgili Pijamalı Çocuk” tam da size göre bir kitap olacak. Kitap, 9 yaşındaki Bruno ve Shmuel’in arkadaşlığını anlatıyor. Sevginin ve dostluğun en saf haline şahit olacağınız bu kitapta, yeri gelecek yüzünüzde bir tebessüm oluşacak, yeri gelecek göz yaşlarınızı tutamayacaksınız.

         Bruno, 9 yaşında. Bu kitap onun hikayesini anlatıyor. Bruno, -her çocuk gibi- arkadaşlarıyla oynamayı çok seviyor. Ne yazık ki babasının işi dolayısıyla taşındıkları yerde arkadaş bulamıyor. Keşfetmeyi seven Bruno, her gün evden çıkarak yeni serüvenlere yelken açıyor. Ta ki, tel örgülerin arkasındaki çizgili pijamalı Shmuel’le karşılaşana kadar. Bruno ve Shmuel zamanla çok iyi iki arkadaş oluyor. Her gün aynı yerde buluşup sohbet ediyorlar. Aralarındaki tel örgü asla onların arkadaşlığına engel olamıyor.

Bruno’nun içinden, Shmuel’e sarılmak geçiyordu, sadece onu ne kadar sevdiğini ve son bir yıldır onunla konuşmaktan ne kadar keyif aldığını göstermek için.

Shmuel de Bruno’ya sarılmak, ona sayısız iyiliği, armağan ettiği yiyecekler ve babasını bulmakta yardımcı olacağı için teşekkür etmek istedi.

Ama ikisi de birbirine sarılmadı.

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne, Tudem

Gün geçtikçe Bruno, Shmuel’in bulunduğu yere daha çok özenmeye başlıyor. Shmuel, tel örgünün arkasında kendisi gibi bir sürü çocuk ve yetişkinle bir arada çalışırken; Bruno tek başına olduğu için mutsuzluk duyuyor. Günler böyle ilerlerken, Bruno’nun babası anne ve çocukların eski eve geri dönmelerini istiyor. Bruno’ya yine en yakın arkadaşından ayrılık vakti geliyor ama o bu durumdan kurtulmak için bir plan yapıyor.

Ve sonra oda kapkara oldu ve yaşanan karmaşaya rağmen Bruno hâlâ Shmuel’in elini sımsıkı tutuyordu ve dünyadaki hiçbir şey Bruno’yu onun elini bırakmaya razı edemezdi…

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne, Tudem

İyilik ya da kötülük doğuştan mı gelir? Yoksa sonradan mı kazanılır? Peki kendinden olmayanı, farklı olanı ayrıştırmak ve yok etme arzusu? Benim bu sorulara cevabım tereddütsüz sonradan kazanılıyor olurdu. Hiçbir çocuk, baskı altında kalmadığını ve öğretilmediği sürece arkadaşını ırkına göre seçmez. İşte bu kitapta bu soruların cevabını da göreceksiniz. Dostluğun, iyilik yapmanın gerçek anlamda ne demek olduğunu hissedeceksiniz. Belki de klişeleşmiş olan “içinizdeki çocuk” sözünü bu sefer gerçekle bağdaştırabileceksiniz.

         Kitabı çok farklı bakış açılarından yorumlamak da mümkün. Bruno’nun isyan ettirecek derecede saf olduğunu ya da aşırı derecede ben merkezci olduğunu düşünenler de var. Fakat hangi açıdan bakarsanız bakın yine aynı gerçekle karşılaşıyorsunuz.

Shmuel bu hikâyeyi anlatırken çok üzgün görünüyordu, Bruno bunun nedenini anlayamıyordu. Ona o kadar da korkunç bir şey gibi gelmiyordu. Sonuçta neredeyse aynı şeyler onun da başına gelmişti.

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne, Tudem

         Farklı yerlerde, farklı şartlarda ama aynı gün doğmuş olan bu iki çocuğun hikayesi, Bruno’nun bakış açısıyla anlatıldığı için olsa gerek, yalın bir dille anlatılıyor. Kitabın aynı zamanda filmini de izlemek mümkün. Ben önce kitabını okuyun derim. Ama filmi izlerkende aynı duyguları derinden yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

         “Bu tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Umarız asla rastlamak zorunda kalmazsınız.”


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

0

Tepkiniz ne oldu?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Akıllıca Akıllıca
0
Akıllıca
Komik Komik
0
Komik
Efsane Efsane
0
Efsane
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Bilge Doğan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.