Bursa’da Görülmesi Gereken 5 Yer !


15

Eğer birgün Yeşil Bursa’ya Yolunuz Düşerse Bu 5 Yeri Gezmeden Dönmeyin.İçerisinde Yüzlerce Tarihi ve Güzel Yerler Olan Bursa’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Yerini Sizler İçin Derledik.Keyifli Okumalar.

Atatürk Müzesi

Müze, Cumhuriyet’in 50. yılında 29 Ekim 1973 yılında Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.Genellikle 19.Yüzyıl mimarisini yansıtan müze eski yapıtları andırmaktadır. Miralay Mehmet Bey tarafından 1895 yılında köşk olarak inşa edilmiştir. Atatürk’ün Bursa’yı ziyaretlerinde kendisine konaklaması için verilen köşk,  Atatürk’ün Bursa’ya ikinci ziyareti olan 1938 yılındaki son Bursa gezisinde Belediye’ye armağan edilmiştir. Bursa’daki nadir sivil mimari örneklerden biri olan köşkün salon ve odalarında Atatürk’ün kullandığı eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca muhteşem Bursa manzarasına karşı sıcak çay içip Tarihi koklayabileceğiniz nadir yerlerdendir. Bursa’ya gelipte bu mimari yapıyı görmeden gitmek büyük bir kayıptır. Müze haftanın her günü ziyarete açık olup Yalnızca pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Ziyaret saatleri: 08.00 – 12.00 / 13.00 – 17.00

ata1

 

ata2Müzenin odalarından bir kesit.

ata3

Ulu Cami

Yapımında önemli mimari zeka gerektiren Ulu camide her biri eşit olan 20 Kubbe vardır.Hepsinin üstü kapalı olup yalnız birinin tepesi açıktır.Bu Kubbenin tepesinin açık olmasının amacı ise yağan yağmur damlalarının Caminin içerisinde bulunan havuza dolması ve Güneş ışınlarının Camiyi aydınlatmasıdır.Günümüzde ise bu kubbenin tepesi cam ile kapatılmıştır.Günün hemen hemen her saatinde ziyarete açık olan Cami ilk adımdan son adıma kadar iliklerinize kadar tarihi hissettirmektedir.Caminin içerisinde bulunan Kabe örtüsü Mısır seferinden sonra Halife Yavuz Sultan Selim Mekke’de onarıma girmiş ve bu sırada İstanbuldan Yollanan Kabe’nin örtüsü yenisiyle değiştirilmiştir.Eski Kabe’nin örtüsünü ise Bursa’ya getirip Ulu Camiye hediye etmiştir ve Bizzat kendi elleri ile asmıştır.Bursa’ya gidildiğinde Bu kutsal mekanı gezmemek olmaz.

ulu cami

Fotoğrafta da gördüğünüz üzere 20 adet Kubbesi olan Ulu Cami’nin ortadaki Kubbesi Diğerlerinden farklıdır.

ulu2

Uludağ

Hem yaz hemde kış aylarında adını hep hissettiren Uludağ’a çıkarken sizlere önerimiz kalın bir şeyler giymenizdir. Yaz havasına aldanmayın derim, haziran ayında üşüdüğümü biliyorum.Küçük bir tavsiyede bulunduktan sonra geçelim konumuza, Uludağ’a çıkmak için 2 yol var.Ya Teleferik kullanarak çıkacaksınız ya da araba kullanarak dağ yolunu tercih edeceksiniz.Tabi ki bizler teleferik kullanmanızdan yanayız.Eşsiz Bursa manzarasına karşı Uludağ’a çıkmak, bence kelimelere sığmıyor..Uygun fiyata ailenizle birlikte ve ya tek olarak teleferik kullanarak Uludağ’da sıcak çayı yudumlarken bizleri hatırlayın..

ULUDAÐ'DA KAR KALINLIÐI 3 METRE 70 SANTÝMETRE (UMUT ASMA/Bursa-ÝHA)

uludag_6

 

GölYazı

Elinizde bir bardak çay ve o çayı Güneşin batışını izleyerek içiyorsunuz..Muhteşem bir his değil mi ? Eğer Bursa’ya yolunuz düşer ve Gölyazıya gitmezseniz çok şey kaçırdınız demektir.Genelde Bursalıların hafta sonları sıkça tercih ettiği Gölyazı sizlere adeta doğayı içtenlikle sunuyor.Ağaçların ve kaldırımların sular altında kaldığı Gölyazı, Sandallarla gölde turlayabileceğiniz ve doğal yaşamın keyfine varacağınız muhteşem bir yer.Tarihi Roma’ya kadar uzanan Gölyazı ile gün batımını an ve an izleyebilirsiniz.Gölyazının yerlisi olan ve orada bulunan ev sahipleri yolların kenarına ve evlerinin bahçesine açtığı küçük tezgahlarla hemen hemen istediğiniz tüm doğal ürünlerin tadına bakabiliyorsunuz.Şu dönemlerde gidip görmenizi isteriz zira gidemezseniz yağışların arttığı dönemlerde su seviyesi arttığı için pek bir verim elde edemezsiniz.Umarım Gölyazıya gittiğinizde eşsiz Gün batımını seyrederken bizleri hatırlarsınız.

2759534-gun-batimi-bursa-golyazi-552a264f9aca1

 

golyazi-gozleme-552a20fbb3df4

Evlerinin bahçesinde, Yol kenarlarında Gölyazıyı ziyarete gelen misafirleri ilk karşılayan emektar Teyzelerimiz. 🙂

 

img-1172-552a2318856a7

Mudanya

Mudanya, Bursa’nın en eski limanlarından biridir.Şehir merkezine 30-45 dakikalık bir uzaklığı olan Mudanya’yı Bursalılar çok sevmektedir.Kışın Uludağa çıkan ziyaretçiler yazında Mudanya’ya akın etmektedir.Mudanya’nın bu kadar gelişmesinin ve birçok insanın burayı ziyaret etmesinin başında muhakkak BUDO(Bursa Deniz Otobüsü) kullanımının önemli etkisi vardır.BUDO sayesinde İstanbul-Bursa arası mesafe kısalmış ve insanlar önemli vakit kaybından kurtulmuştur.Bizler bir önceki makalemizde sizlere Bursa Deniz Otobüsü Kullanımı Anlatmıştık.BUDO Hakkında önemli konuları ve merak ettiklerini Bursa Deniz Otobüsü Kullanımı makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

ve gelelim asıl konumuza Sahilleri dolup taşan Mudanya’nın bir o kadar da gezilip görülücek onlarca tarihi yapıları vardır;

Mudanya Şehitler Anıtı

Mudanya Dereköy Kilisesi

Trilye Dündar Evi

Mudanya Kemerli Kilisesi

Medikion Manastırı

-Eşkel Limanı

-Mudanya Rum Mahallesi

-Mudanya Tahir Paşa Konağı

 

 1

Sayamadığımız onlarca yer var Lakin gittiğiniz zaman eski Tarihin kokusu sizleri saracaktır eminiz.Sizlere tavsiyemiz gittiğiniz zaman gezmeye ilk olarak Mudanya’nın sokaklarından başlamanızdır.Ayrıca Rum mezelerini tatmadan geri dönmeyiniz..

bursanin-mudanya-ilcesinde-yol-calismasi

Mudanya Bursa 4


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

15
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

7 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En güzelleri Gölyazı tabiki.Bende herkese tavsiye ederim.Balık fiyatları biraz pahalı olsada görülmeye değer 🙂

  2. Nereye Osmanlı Devleti ayak basmışsa orası çok güzel. buradan Cennet mekan ecdada dualarımı gönderiyorum. bu paylaşımı yapan kardeşimi de canı gönülden tebrik ediyorum. saygılar.