2018 Yılında En Fazla Satan Steam Oyunları


2

2018 Yılında En Fazla Satan Steam Oyunları

Gün geçtikçe değerine değer katan, kullanıcı sayılarını katlayan Steam’de en çok satan ve oynanan oyunları sizler için derledik.Keyifli Vakitler..

Steam, dünyanın en büyük dijital oyun platformları arasında yer almaktadır. 2018 yılının ilk yarısını bitirdiğimiz şu günlerde Steam oyunlarında en fazla satan oyunların da açıklandığını görüyoruz. Steam sıralamayı yaparken Platin, Altın, Gümüş ve Bronz olmak üzere 4 ana gölümde yapmış. Platin bölümü ise satışı en fazla yapılan oyunlar şeklindedir. Bu listeye göre 2018 yılında Steam’de en fazla satılan ilk 10 oyun şu şekildedir:

♦PUBG

PUBG, BR türünü oyun dünyasına başarıyla uyarlayan mod yapımcısı PlayerUnknown’un(Brendan Greene) en özgür ve en geniş imkanlara sahip şekilde tasarladığı son oyunudur. Bu oyunda 100 oyuncu bir uçakla mevcut haritalar üzerinden geçiyor ve istedikleri yere paraşütle atlıyor. Yere indikten sonra yapılması gerekense her yeri araştırmak, en iyi silahları ve ekipmanları bulmak, maç boyunca hayatta kalmak ve gerekiyorsa diğer oyuncuları öldürmek. Maç sonunda hayatta kalan kişi ya da takım maçı kazanıyor ve çorba parasına kavuşuyor 🙂 Evet çorba parası diyoruz, Bu dediğimizi oyunda 1. olmanız sonucunda anlayacaksınız..Kısa sürede milyonlara erişen oyun hala oyun piyasasındaki yerini koruyor..

Rocket League

Arabalarla futbol oynamak aslında o kadarda parlak bir fikir değil! Yani ilk bakışta çok saçma bir fikir gibi geliyor kulağımıza ama oyunun içine girince öyle olmadığını fark ediyorsunuz. Evet, Rocket League‘den bahsediyorum.

Son günlerin popüler oyunlarından bir tanesi olan Rocket League, 2008 yılında çıkan ve Psyonix tarafından geliştirilen Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars isimli oyunun devamı niteliğinde. Yine aynı stüdyo tarafından geliştirilen Rocket League, son zamanların en eğlenceli oyunlarından bir tanesi.

Oyunda amacımız aslında çok basit: Kontrol ettiğimiz süper güçlü arabalarla mekanik bir topu kaleye doğru göndermek. Eğlencesi de burada başlıyor zaten. RC tipli küçük araçları kontrol etmek çok basit olmadığı için zorlu dakikalar yaşayabiliyorsunuz.

♦Dota 2

Dota Warcraft 3 için kullanıcı yapımı bir modifikasyon olarak doğdu ve dünyanın en çok oynanan çevrimiçi oyunlarından biri haline geldi. Dota 2 Valve’in, Counter-Strike, Day of Defeat, Team Fortress, Portal ve Alien Swarm’ın geleneğini devam ettirerek modu yaratan topluluk geliştiricilerini işe alıp, Valve’deki profesyonel geliştirici ve sanatçı takımının yardımıyla sonunda fikirlerini tam ürüne dönüştürme fırsatı vermesinin bir sonucudur.

Oynayışa gelince, açıklaması biraz zor. Kamera geleneksel GZS perspektifine ayarlanmış, ancak Dota’ya GZS demek doğru olmaz. Her kahraman 1. seviyeden başlayıp çoğu zaman 25. seviye sınırına ulaştığı için RYO demek de doğru olmaz.

Birçok kişi Dota’ya farklı tür isimleri seçmeye çalıştı, ancak bize göre Aksiyon GZS büyük ihtimalle en açıklayıcı olanı. Ve oyunun icat ettiği türün ne olduğunu çözmek için fazla zaman harcamazken, aramızda onu oynamayı bırakamıyoruz!

Far Cry 5

Kıyamet günü konusu oyunlarda ağırlıklı olarak bilim kurgu teması işlense de Far Cry 5 konuyu farklı bir açıdan ele almış ve bunu çok da iyi başarmış. Oyun, dünyanın sonunun geldiğine inanan ve sonrasında ne pahasına olursa olsun hayatta kalma isteğiyle gözleri kararmış bir grup insanın körü körüne bağlandığı, Eden’s Gate adlı bir tarikatı konu alıyor.

♦Kingdom Com Deliverance

CryEngine 3 ile yapılan ve doğal olarak görsel olarak üst seviye olan Kingdom Come, orta çağın sonlarında, Kutsal Roma İmparatorluğu‘nda geçiyor. Ve oyunda büyü, yaratık vs gibi hiçbir fantastik öğe bulunmayacak. Yani bizim Mount & Blade gibi biraz. Oyun birinci şahıs kamerasıyla oynanıyor ve lineer olmayan bir hikâye anlatacağı söyleniyor. Gelişmiş yakın dövüş mekaniklerinin olduğu da söyleniyor ama menzilli bir karakterler oynayıp oynamamanın mümkün olduğu konusunda bir bilgi yok. At üstünde savaşma, kuşatmalar gibi şeyler de oyunda bulunan başka öğeler..

♦CS:GO

CS:GO yani açılımı ile Counter Strike Global Offensive, Counter Strike serisinin en çok satan serisidir.
Oyunun Geliştiricileri, Valve ve Hidden Path Entertainment’dir. Oyun tam olarak 21 Ağustos 2012’de piyasaya sürülüp satışa başlatılmıştır. Ayrıca oyunun en büyük güncellemelerinden biri olan ve yeni bir devrim başlatan güncelleme, “Skin” Güncellemesi’dir. Diğer serilerden farklı olan bu oyun, Steam’de ilk 10’a girmeyi başarmıştır.

♦Warframe

Warframe, Digital Extremes’in Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için geliştirdiği oynaması ücretsiz, üçüncü şahıs nişancı, kooperatif oynayışlı oyundur. Warframe’de oyuncular, dondurularak yüzyıllar süren uykusundan uyanmış, eski bir ırk olan Tennoları kontrol eder. Uyanan Tennolar kendilerini başka ırklarında bulunduğu bir savaşta bulur.

 

♦Civilization VI

Oyun dünyasının en eski, en köklü, en başarılı, en çok zamanımızı çalan, en çok sinirlendiren, en çok heyecanlandıran, en enlerinden biri olan Civilization serisi, tam 25 yıldır hayatımızda. Sid Meier ve ortağı Bill Stealey’in 1982 yılında kurduğu ve genellikle strateji ve uçuş simulasyonları üreten MicroProse isimli şirket, 1989 da repartuarını genişletmek istemiş ve karşımıza SimCity ve Populous ile çıkmıştı. Bu sayede strateji dünyasına sağlam bir giriş yapan MicroProse, 1990 yılında Railroad Tycoon’ı geliştirdi.

♦Rainbow Six Siege

Siege 2014 yılında E3 konferansında bizlere tanıtıldı. O zamanlar kimse oyunun çıkacağını beklemiyordu çünkü Patriots asıl çıkması beklenen Rainbow Six oyunuydu. Siege tanıtımından kısa süre sonra Patriots’ın iptal edildiği açıklandı. Patriots sunumda gayet iyi gözüküyordu ve sunacağı hikaye de gayet iyiydi. Sebebini açıklamamış olsalar da, vardır bir bildiği Ubisoft’un dedik ve Siege’i artık beklemeye başlamıştık. Patriots’ın hikaye modu ile sunumu yapılmışken Siege’in multiplayer modu ile sunumu yapılmıştı. Sunumda en dikkat çeken özellik ise hiç şüphesiz yıkılabilir çevreydi. Yıkılabilirlik oyuna ayrı bir hava katmıştı. Sunum oyun hakkında çoğu şeyi bizlere açıklıyor olsa da aklımıza oyunda hikaye modu olup olmayacağı sorusu takılmıyor da değildi. Ubisoft ise başta hikaye modunun olacağını bizlere söylemişti ama sonradan oyunda bir hikaye modunun olmayacağını açıkladı. Yani oyun tamamen online üzerine kurulmuş bir yapımdı.

♦Grand Theft Auto V

Related image

Grand Theft Auto V ‘i Yani bizlerin tabiri ile GTA 5 i tanıtmaya kalksak Uzun zamanımızı alır.Oyun muhakkak ilk serisinden bu yana oldukça ilgi duyulan ve sevilen bir oyun haline geldi.Gerek hikaye modu gerekse Görev modunda oldukça sık oynanan oyunlar listesinde ilk sıralarda yerini korumaktadır.Oyun içerisinde gerekli görevleri yaparak keyifli vakitler geçirebiliyor ve hikaye modu ile sizleri oyunun içinde gibi hissettirmesi ayrı bir güzelliği oyunun.

Steam’de en çok satan oyunları makalemizde anlattık.Muhakkak sizlerde bir oyun severseniz bir veya birkaçını oynamış oldukça keyifli vakitler geçirmişsinizdir.. 🙂

Dipnot:Belirtmiş olduğumuz bu oyunlar Steam kullanıcılarının en fazla indirmiş olduğu oyunlar şeklindedir. Oyunları Vermintide 2 ve Jurassix World: Evolution oyunlarının takip ettiğini görüyoruz.


Beğendin mi? O zaman arkadaşların ile paylaş!

2
Patikli Penguen
Patikli Penguen kurucusu ve yöneticisi olan ufak penguen.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pubg bu aşamadan sonra en tepede kalır mı, bilmiyorum? İlk zamanlarda oyundan kazanılan kutular sayesinde kısa sürede verilen parayı amorti edebiliyorduk fakat uzun bir süredir beş para etmez kutular çıkıyor. Üstelik oyunda yapılabilecek şeyler sınırlı. Yenilik diye ancak yeni harita ve skin getirebiliyorlar.