DNA’nın Keşfi ve Genetik Rolü

DNA’nın Keşfi ve Genetik Rolü

DNA’nın Tarihsel Gelişimi

1868 yılında DNA’nın varlığı hakkında ilk bulgular İsviçreli hekim Friedrich Miescher tarafından ortaya atılmıştır. Bu DNA’nın keşif tarihi olarak kabul edilmektedir.

1919‘da DNA’yı oluşturan bazların yani (adenin, sitozin, guanin ve timin) in bunların yanında şeker ve fosfatının olduğu anlaşılıyor.

1937‘de DNA’nın düzenli bir yapıya sahip olduğu tanımlanıyor.

1943‘de günümüzdeki modern DNA tipi ilk olarak keşfediliyor.

1950’li yıllarda ise artık DNA’nın ne olduğu ve ne işe yaradığı öğreniliyor.

1970’li yıllara gelindiğinde ise DNA’nın yapısına müdahale edilebileceği ve kopyalanabileceği görülüyor.

1980’li yıllarda DNA’dan bir insanın kimliğinin tespit edilebileceği ortaya çıkmıştır. Parmak izi gibi eşsiz olduğu kanıtlanmıştır. 1982 de ABD’de bir cinayet davasında ilk olarak kanıt olarak kabul edilmiştir.

DNA Nedir ? Ne İşe Yarar ?

DNA’nın açılımı Deoksiribo Nükleik Asit‘tir. Genel anlamda hayatın temelidir. DNA’nın yapısı bilgisayar programlamanın yapısına çok benzemektedir. Bilgisayar yazılımlarının temelinde 1 ve 0 lar yer almaktadır. Bunlar bir araya gelince kod denilen yapılar oluşur. DNA’da fikir bakımından bu duruma benzemektedir. İnsan DNA’sında ki kod sayısı 4 tür. Bunlar Adenin, , Guanin , Sitozin ve Timin dir. Bu bazların birleşimi ve farklı sıralanması bir insanın DNA’sını oluşturur.

DNA’da parmak izi gibi eşsizdir ve o insanın özellikleri yer alır. Bir insanın Fiziksel özellikleri: Boy, Saç rengi, Göz rengi, Ten rengi gibi vb. aynı zamanda Karakteristik özellikleri: Sinirli, Zeki, Duygusal olması gibi durumları da bulundurur. Ancak Karakteristik özellikler için DNA ne kadar önemli olsa da bunların gelişiminde çevresel faktörlerin çok büyük rolünü de unutmamak gerekir.

Her hücrede DNA bulunur ve görevi kodlarında yazılırdır. Örnek verecek olursak karaciğer hücrelerinin nasıl sentezleme yapacağı bilgisi o kodlarda kayıtlıdır. Bu kodlar aynı zamanda yeni hücre oluşmasını sağlar. Bu oluşum sırasında DNA kendini kopyalayarak çoğaltır. Bunların yanı sıra gelecek nesillere genetik bilgilerin aktarılması durumu da DNA ile sağlanmaktadır. Bu bilimi inceleyen bilim dalı Genetik Mühendisliğidir. Genetik Mühendisliği günümüzde ve insanlığın geleceğinde git gide önem kazanan popüler meslekler kategorisinde yer almaktadır.

 

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)