Etkili Bir İş Görüşmesi İçin Neler Yapılmalı?

Etkili Bir İş Görüşmesi İçin Neler Yapılmalı?

Belki uzun bir süre iş aradınız, belki hemen bir iş buldunuz yada mevcut işinizden sıkıldınız ve kendinize başka bir iş görüşmesi ayarladınız ama iş görüşmesinde görüşmenin başarılı ve etkili geçmesi için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ?

Bir işte çalışmak yaşamın parçasıdır ve bu parçada önemli bir nokta ise nasıl bir işte çalıştığınızdır ve çalıştığınız işten nasıl bir beklenti içerisinde olduğunuzdur.  Bu beklentilerin belli olduğu en önemli aşamalardan birisi ise iş görüşmesidir veya diğer adlandırmasıyla iş mülakatıdır. Peki ama bu iş görüşmesinde yani mülakatta nelere dikkat etmeliyiz ve etkili bir iş görüşmesi nasıl yapılır ?

1-  Öncelikle kendinizi etkili bir biçimde tanıtmayı başarmalısınız .

Görüşmeyi yapmaya başladığınızda ilk olarak size sorulacak sorulacak sorulardan bir tanesi çok büyük ihtimalle ‘ Bana kendinizden bahseder misiniz ? ‘ olacaktır. İşverenin bu soruyu sorma amaçlarına dikkat ederek kendinizi tanıtma işine bir çözüm bulmuş oluruz.

Nasıl durduğunuz , kişilerle göz kontağınız, konuşma hızınız ve tavırlarınız gibi kriterleri değerlendirmek için sorulan bu soruya hazırlıklı olarak gitmek önemlidir.  Bunun için evde ufak bir prova yaparak gitmeniz iş görüşmesinde daha az heyecanlamanız ve iş verenin kriterlerini sizin için pozitif olarak görmesi kolay olacaktır.

2- Ekip çalışmasına ve şirket kültürüne önem verdiğinizi hissettirin.

Şirketlerde ekip çalışması önemli bir kriterdir. İşveren işe alacağı kişide ekip içerinde uyumlu bir şekilde çalışacağınızı hissedebilmesi gerekir. Bunu direkt olarakda konuşma arasında ‘ Ekip çalışmasına önem veririm ‘ gibi söyleyebilirsiniz. Ekip çalışması gibi verilen bir görevide tek başınıza başarıyla yapabilmek için tüm iyi niyetinizi kullanacağınızı bilmelerinde bir sakınca yok.

3- Dürüstlük ve güvenilirlik gibi kriterlere dikkat etmelisiniz.

Görüşme sırasında dürüstlük ve güvenirlik gibi özelliklerinizi öğrenmeye çalışacaklarına emin olun. İlk aşamada bu izlenimi iyi bırakmanız çok önemli. Şirket sırları ve yetkiler çalışanın dikkat etmesi gereken en önemli noktalardandır.

4- Bir iş görüşmesinde size hangi soruları sorarlar ?

Her iş görüşmesinde sorulan bazı sabit sorular vardır . Bu soruları ve verilebilecek cevapları sizin nasıl bir insan olduğunuzu işvereninize anlatan bir aracı olacaktır.

  • Sizi neden işe almalıyız ?

Bu sorunun amacı iş tanımı ile ilgili ne kadar bilgili olduğunuzu anlamaktır. Görüşmede dikkat etmeniz gereken nokta duraksamadan ve sıkılmadan direkt olarak cevap vermenizdir. Saçma bir cevap vermediğiniz sürece sorunun cevabının çok da bir önemi yoktur.

  • Son işiniz hakkında birkaç soru

Son işinizden neden ayrıldınız ? gibi sorular sorabilirler. Onlara etik davranışlar dışında bir sebep sunduğunuz sürece sizin için bir problem oluşturmayacaktır.

  • En zayıf ve güçlü yönleriniz ?

Sizin hakkınızda bazı dip bilgileri öğrenmek istemelerinin sebebi. Hırslarınızı ve hedeflerini anlamaya çalışmak olacaktır.

  • Zor bir durumla karşılaşırsanız nasıl bir tepki verirsiniz ?

Herhangi bir durumda nasıl bir tavır alacağınız sakinliğinizi koruyup doğru metodoloji ile hareket edip etmeyeceğiniz işveren için önemlidir.

  • Düşündüğünüz maaş aralığı nedir ?

İşverenler çoğu zaman uygun bir maaşla eleman çalıştırmak isterler. Benzer özelliklerde çalışanlarının maaş aralığını belirtmeniz veya maaşta pazarlık yapmanız olabilecek bir durumdur.

5- Özgeçmişinizi ve tecrübelerinizi anlatırken dikkatli olun.

İş görüşmelerinde hal ve hareketlerinize dikkat edecekleri gibi geçmişinizi de dikkate alacaklarını aklınızdan çıkarmamanız yararınıza olacaktır. Çalışacağınız iş sektörü ile alakalı olarak tecrübeleriniz ve daha önce bu iş ile ilgili başarılarınız var ise öğrenmeleri sizin için artı bir puan olacaktır.

6 – Görüşme bitiminde dikkat etmeniz gerekenler

Görüşme aşamasını bitirdiniz ve artık bulunduğunuz mekandan çıkmak için hazırsınız. ‘ Teşekkür edin ‘ ve ‘ Tanıştığınıza memnun olduğunuzu iletin. ‘ böylelikle görüşmeyi yapan kişinin kafasında iyi bir izlenim bırakmış olursunuz.

Beğen  3
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir